fbpx

ТЕХНОЛОГИИ

Компанија од Швајцарија најавува батерија со 4 пати поголема густина

Компанијата Innolith со седиште во Базел, Швајцарија, излезе со информација дека има постигнато огромен напредок во технологијата на батериите. Со нивната технологија,...

Smart Home решенијата се револуција во домот која ја донесе технологијата во модерното живеење

Живееме во време кога технологијата е присутна во скоро секој дел од животот, активностите, уредите и слично. Таа го унапредува живеењето преку унапредувањето на...
video

Колку превиткувања ќе може да издржи Samsung Galaxy Fold?

Samsung Galaxy Fold, е уредот којшто според мене ќе ја започне револуцијата, заедно со своите конкуренти, во начинот на којшто ги користиме...

Tехнологијата e исклучително важна за развој на медицината

Некои велат дека технологијата е благослов; други пак дека е проклетство. Кој е во право? Би рекле и едните и другите. Доколку добро размислиме...

Samsung ќе ги нуди своите свитливи екрани на конкуренцијата

Samsung е еден од производителите од кои се очекува најмногу кога се во прашање новите хибридни уреди со екрани кои се превиткуваат....

Huawei Mate X – револуционерeн 5G паметен телефон на преклоп на Huawei

По долго очекување од обожаватели и експерти од целиот свет, Huawei го претстави новиот Mate X на овогодинешниот Mobile World Congress во...
video

Microsoft HoloLens 2 е значително подобрена верзија од очилата повторно наменети за бизнисите

Microsoft HoloLens се едни од поретките и најнапредни очила за изменета реалност. Со други зборови, ова се очила кои прикажуваат слика „врз“...

Microsoft ја претстави наредната генерација од Kinect сега специјално наменета за бизнисите

Microsoft Kinect, на почетокот револуционерен уред којшто требаше да го промени целосно начинот на којшто се играат игрите на Xbox 360, сепак...

Компанијата Samsung во рамки на Светскиот Конгрес за Мобилна Технологија (MWC) претстави 5G технолошки...

Сеул, Кореја, 26 Февруари, 2019 година – Компанијата Самсунг (Samsung Electronics Co., Ltd) го отвори овогодинешниот Светски Конгрес за Мобилна Технологија (Mobile World Congress – MWC) поместувајќи...

Samsung ја открива иднината со цела нова мобилна категорија: воведување на Galaxy Fold

Сеул, Кореја - 20 февруари 2019 година – Компанијата Самсунг Електроникс (Samsung Electronics Co., Ltd.) го претстави долгоочекуваниот Галакси Фолд (Galaxy Fold) -...
video

Samsung ќе го прикаже уредот на превиткување на настанот за претставување на Galaxy S10

Веќе знаевме дека Samsung планира дополнително прикажување на нивниот Galaxy Fold за време на претставувањето на Galaxy S10 идната среда во Сан...

Huawei го претстави својот прв 5G уред – 5G CPE Pro

Скопје, 25 јануари 2019  - Huawei денес официјално го претстави својот нов 5G чипсет Balong 5000 заедно со својот прв 5G уред - Huawei...