fbpx

ТЕХНОЛОГИИ

Историски пренос: Samsung, Spin Digital и SES првпат во Европа емитуваа 8К содржина преку...

Скопје, 30 мај. 2019 година – Компанијата Самсунг Електроникс (Samsung Electronics Co., Ltd.), заедно со Спин Дигитал (Spin Digital) и компанијата СЕС (SES) како водечки...

Рен Женгфеи за R&D, универзитети и кој всушност е татко на 5G?

Прашање: Спомнавте дека производството на чип бара не само пари, туку и физичари и математичари. Како и Huawei како компанија, и лично, сте разговарале...

SpaceX ги лансира првите 60 сателити од нивниот проект за овозможување на интернет на...

Елон Маск веќе одамна најави дека планира проект со својата SpaceX компанија кој треба да овозможи интернет на скоро секој дел од планетата. Ова...

Автономни и летачки такси возила ќе бидат иднината на превозот

Секако не се работи за прва ваква технологија, но развојот на истата од страна на компанија како Bosch покажува во кој правец ќе одат работите...

Тестирање на 5G технологија – партнерство на Македонски Телеком и ФЕИТ

Денес, во Скопје, по повод 17 мај – Светскиот ден на телекомуникациите, Македонски Телеком и ФЕИТ објавија партнерство за тестирање на 5G...

Samsung започна со развој на 3nm чипови кои ќе стигнат на пазарот за две...

Големината на чиповите е нешто што не е баш до крај сигурно до каде може да оди, иако за технологијата сигурно може да се...

Оптика VS бакар или како тенките оптички влакна пренесуваат податоци со брзина на светлината

Иако сите знаеме дека оптичките кабли се значително подобри од традиционалните, бакарни, дали некогаш сте се запрашале зошто?

Ефектите на 5G интернет врз здравјето: Колку е сериозна работата? (дел 3)

Откако во претходните два дела објаснивме што е 5G и зошто голем број граѓани се загрижени од ефектите врз човековото здравје, во...

Ефектите на 5G интернет врз здравјето: Колку е сериозна работата? (дел 2)

Првиот дел можете да го прочитате на овој линк. Секако, како за се, постои мала група која може...

Ефектите на 5G интернет врз здравјето: Колку е сериозна работата?

Пред некој ден на Смартпортал се разви дискусија за ефектите на 5G интернетот врз здравјето. Нормално, луѓето со право се загрижени и...

Samsung ја одложи продажбата на Galaxy Fold

Samsung Galaxy Fold е уредот кој ја започнува наредната револуција кај мобилните уреди, меѓутоа за тоа изгледа ќе почекаме уште некоја година додека...

Verizon почна да ја пушта својата 5G мрежа, а еве ги брзините преку истата

5G мрежите во светот, а и во Македонија, се очекува да станат достапни од крајот на оваа, но најсигурно од идната година....