Ја разгледувате ‘ТЕХНОЛОГИИ’ категоријата

Фото: Android Authority Вештачка интелигенција за прв пат успеа да надмине човек на тест за читање. Алгоритамот развиен од кинескиот гигант Alibaba успеа да оствари подобри резултати на тест со повеќе од 100 000 прашања. Се работи за Stanford Question Answering Dataset, кој е тест за читање и разбирање признаен во целиот свет. Алгоритамот...

Фото: Cnet.com Vivo сепак на крајот испадна првиот производител кој има телефон со сензор за отпечатоци на прсти сместен под екранот. Дали сепак ќе биде првиот производител кој ќе почне со продажба на ваков телефон, не е сигурно, со оглед на фактот што за уредот на Vivo се’ уште нема ни име, спецификации или...

Фото: Byton Компанијата Byton на претстојниот Глобален саем за иновации (CES) претстави автомобил опремен со 49-инчен екран во служба на командна табла. Екранот на допир со помош на Amazon-овата Alexa  е способен да прима гласовни и гестикулирачки команди од корисникот. Фото: Byton Автомобилот е замислен да „еволуира“...

Фото: Mashable CES е главна тема деновиве низ технолошките кулоари, а има и зошто. Особено љубителите на автомобили ќе имаат што и да видат на годинешното издание на Глобалниот саем за иновации кој се одржува моментално во Лас Вегас. Фото: Mashable Еден од најатрактивните примероци е секако Fisker-овиот EMotion. Се...

Од денес официјално започнува еден од неколкуте познати саеми за технологија кои се одржуваат еднаш во текот на годината, секој во својот познат период. CES 2018 како и секоја година е местото каде се претставуваат некои од најинтересните нови технологии на кои работат производителите. Samsung на својот...

Фото: TechSpot Тим научници од Универзитетот во Токио создадоа хуманоидни роботи со анатомија слична на човечката. Двата роботи именувани Kengoro и Kenshiro се конструирани така што нивните екстремитети функционираат многу слично на човечката анатомија. Нивните тела се создадени од мускулно-скелетен систем...

Фото: PC World Од комерцијален аспект, најголемиот предизвик со кој се соочуваат компаниите кои развиваат лични AI асистенти е бојата на гласот. Општо познато е дека компаниите кои стојат зад AI асистентите мака мачат нивните апликации да звучат што поприродно. Голем исчекор на ова поле направи Google со...

Фото: Hyundai Корејските гиганти од автомобилската индустрија Kia и Hyundai во своите автомобили ќе понудат AI асистенција. За оваа цел тие ги здружија силите со компанијата SoundHound која е популарна по својата апликација за препознавање на музика. Фото: Hyundai SoundHound во последно време се фокусира на креирање на...

Фото: ShutterStock Технологијата на фацијално препознавање наоѓа сé поширока примена во секојдневниот живот. Сосема е реално да се очекува тaa да стане еден од главните начини за идентификација во иднина. Крупен чекор во таа насока планираат организаторите на Олимписките игри кои ќе се одржат во Токио...

Паметните часовници не успеаја да ја добијат очекуваната популарност. Тие се продаваат во милионски количини, меѓутоа далеку од тоа што се очекуваше кога почнаа да се продаваат првите модели. Главната причина најверојатно е батеријата. Како корисници веќе имаме по неколку уреди кои треба да ги...

Фото: Elon Musk Првиот човек на Tesla и SpaceX уште пред неколку недели соопшти дека има план да испрати оригинален модел на Tesla Roadster во вселената. Автомобилот би бил монтиран на Falcon Heavy ракета. Во меѓувреме, стигнаа првите фотографии од конкретниот модел. Тој со своите следбеници на Instagram сподели фотографии...

Magic Leap е компанија која успеа да привлече прилично многу внимание, но и финансиски средства од повеќе компании, меѓу кои и Google. Целата фама се врти околу најавата за претставување на очила за изменета реалност, кои конечно оваа недела беа претставени во јавноста. Сепак, претставувањето ја продолжи...