fbpx

НАУКА И ИСТРАЖУВАЊА

SpaceX ги лансира првите 60 сателити од нивниот проект за овозможување на интернет на...

Елон Маск веќе одамна најави дека планира проект со својата SpaceX компанија кој треба да овозможи интернет на скоро секој дел од планетата. Ова...

Powehi е името на првата црна дупка која беше прикажана минатата недела

Минатата недела, поточно средата 10-ти април, ќе биде запаметена во историјата кога за првпат беше прикажана слика од црна дупка, односно хоризонтот...

Stratolaunch, најголемиот авион во светот, го направи својот прв лет

Најголемиот авион во светот е титула која е добиена со причина. Овој авион има намена да ги носи ракетите до стратосферата на...

Објавена првата слика од црна дупка

Денеска се одржа прес конференцијата која беше најавена на почетокот од овој месец. Претпоставките беа точни, па на настанот беше претставена првата...

Најава за можно претставување на првите „слики“ од црна дупка?

Европската Комисија, Европскиот Истражувачки Совет и „Event Horizon Telescope (EHT)“, најавија одржување на прес конференција за 10-ти април на која најавуваат презентирање...

Од што се направени модерните смартфони ?

Сите ние имаме барем мала претстава од што се направи смартфоните кои ги користиме. Повеќето од нас имаат добра претстава што е...

NASA успешно го заврши тестирањето на хеликоптер кој ќе лета на Марс

Во наредната мисија од NASA која ќе носи нов ровер на оваа планета, од агенцијата планираат да испратат и мал хеликоптер којшто...

Елон Маск прикажа видео од тест на топлинскиот штит кој ќе се користи на...

Starship е новото име на вселенското летало кое е во развој и Елон Маск го прикажа на почетокот од годината.
video

Toyota ќе работи на развој на „rover“ за мисија на Месечината за јапонската вселенска...

Јапонската вселенска агенција JAXA - Japan Aerospace Exploration Agency, излезе со соопштение дека имаат склучено договор со Toyota за можност да соработуваат...

CERN планира четири пати поголем судирач на честички од LHC кој би бил изграден...

LHC или Large Hadron Collider е моментално најголемиот, но и најпознат судирач на честички којшто се користи за откривање на многу работи кои повеќето од...

Највозбдуливата теза за Ферми парадоксот?

Математиката и проценките на страна, дури и да се земат конзервативните тези, во Универзумот може да има околу 100 милијарди планети со слични карактеристики како Земјата. 100 милијарди! И ништо. Ниту еден доказ од вонземска цивилизација сиве овие години.
video

Снимка од слетувањето на „темната“ страна од Месечината од страна на кинеското летало Chang’e...

На почетокот од месецот Кина успеа да го слета своето летало Chang'e 4 и со тоа да стане прва во светот која има слетано...