fbpx

НАУКА И ИСТРАЖУВАЊА

Маск го покажа „Starship“ – првата тест верзија од леталото кое треба да се...

Мисијата на Марс, може да се каже дека е крајната цел на се што развива SpaceX, компанијата на Елон Маск. Кога оваа мисија ќе...

Кина е првата земја која слета летало на „темната“ страна од Месечината

Можеби во последно време вниманието е најмногу свртено кон Марс. На оваа црвена планета се испратени повеќе летала, но се планира и првата човечка...

Virgin Galactic го направи својот прв лет до работ на вселената

Иако не е единствена компанија со ваква цел, Virgin Galactic на Ричард Брансон e сигурно една од најпознатите компании која најавува туристички вселенски летови....

Стартап компанија сака да изгради „бензинска станица“ во орбитата на Земјата

Стартап компанијата Orbit Fab развива и ќе тестира систем којшто треба да овозможи надополнување на гориво потребно за сателитите, а во иднина и на...

InSight ги испрати првите „звуци“ од марсовскиот ветер

InSight леталото, кое е најново испратено на Марс, слета на оваа планета пред десеттина дена. Неговата намена, за првпат, е да ја...

Радиоактивни остатоци од нуклеарните тестирања и несреќи може да се најдат во храната и...

Ова е ново и за мене, па мислам дека е интересно да се пренесе. Според истражувањата, за време на нуклеарните тестирања во 50-тите години...

NASA во живо ќе го пренесува првото слетување на Марс после 6 години

NASA најави дека после 6 години повторно има мисија на Марс, а леталото за таа мисија полета од Земјата на 5 мај оваа година....

Нов извештај од ОН покажува заздравување на озонската обвивка

Можеби помладите генерации немаат читано многу за озонската обвивка и проблемите со истата, меѓутоа при крајот на осумдесеттите и деведесеттите, оваа тема беше доста...

Студија покажува дека играњето Тетрис и слични игри овозможува значително намалување на анксиозноста

Чекањето на одредени вести, како што е на пример чекањето на резултатите од правосуден, како што бил примерокот во направената студија, знае да биде...

Научниците во CERN ќе се обидат да го откријат постоењето на антигравитација

Истражувањето на антиматеријата е најверојатно едно од поинтересните истражувања за кои може да се прочита. Тоа посебно е така затоа што науката на овој...

Дали „зависноста од Netflix“ станува вистински психолошки проблем?

За разлика од „традиционалното“ гледање на серии кои се прикажуваат на телевизиите, кои излегуваат еднаш неделно, па потоа прават пауза, гледањето на Netflix и...

Елон Маск сподели слика од замислата за Mars Base Alpha

Преку својот Twitter профил, Елон Маск ни прикажа нова слика од базата во која би биле сместени луѓето од планираната мисија на Марс. На...