НАУКА И ИСТРАЖУВАЊА

Конечно најдено решение против пластиката – еве што „ја јаде“

Научниците случајно креираа мутиран ензим кој ги јаде пластичните шишиња. Со оглед на климатските промени со кои се соочуваме, како и огромниот отпад од...

Научниците од CERN: Следи нова ера во истражувањата за антиматеријата

CERN е еден од најголемите, ако не и најголемиот научен центар на планетата. Тие се воглавно препознатливи по нивните експерименти за судирање на честици. Целта...
NASA, Марс

NASA ќе испрати пчели роботи на Марс?

Сега е веќе и официјално - NASA планира да дизајнира пчели роботи кои ќе го истражуваат просторот на Марс. Во моментов тие располагаат со...

Научниците успешно отстранија Алцхајмер од глувче

Според Асоцијацијата за Алцхајмер, оваа болест е најчеста форма на деменција. Се верува дека болеста ги спречува мозочните ќелии да функционираат нормално. Покрај ова,...

NASA предизвик за испраќање слики од облаците за нивно подобро проучување

NASA како дел од GLOBE програмата претстави предизвик со кој од луѓето, се разбира тие што се заинтересирани, бара да го сликаат небото и...

46% од луѓето пишуваат на својот смартфон додека возат

Во декември 2017 година, Моторола спроведе истражување на територијата на четири континенти во едни од највлијателните точки на технологијата во моментот - Бразил, Индија,...
Лажни вести

Студија: Лажните вести на Твитер се шират побрзо од вистината

Лажните вести добија многу на популарност за време на кампањата на Трамп. Поточно, мислам на периодот кога се случуваа претседателските избори во Америка. Тие...

Дали навистина нешто и́ претходи на Големата експлозија?

Нашиот универзум се создал пред околу 13.7 милијарди години за време на Големата експлозија. Прашањето кое не' тера да се запрашаме е што всушност се...
технологија, мртви, врати назад, комуникација

Се развива технологија која делумно ќе овозможи комуницирање со починатите лица

Се будите. Станувате и се подготвувате за работа. Имате доручек со сопругата, па после тоа го напуштате домот. Типичен работен ден. За неколку саати...

Google создаде софтвер кој дијагностицира срцеви заболувања преку скенирање на окото

Google создаде алгоритам кој умее да предвиди кардио-васкуларни пореметувања преку читање на зеницата на окото. Ова откритие нуди голем потенцијал во спречувањето и раното...

Opportunity пронајде доказ за постоењето на вода на Марс?

Opportunity, роверот на NASA изгледа е на чекор до историско откритие. Научниците од Американската вселенска агенција сметаат дека нивната сонда конечно успеа да обезбеди...

Нови анализи покажуваат дека првиот Британец од модерното време имал темна кожа

Го нарекле Cheddar Man, фосил од маж пронајден во 1903 во Gough’s Cave во Англија. Утврдено е дека потекнува од мезолитот, околу 9100 години...