fbpx

ЛИЧНОСТИ

video

Нил ДеГрас Тајсон: Елон Маск е поважен од Стив Џобс, Џеф Безос и Марк...

За разлика од некои други личности низ историјата, кои придонеле доста за општеството, но не се нешто посебно познати, среќа што Елон Маск барем...

Ефтимовски: Огласувачите да ги зголемат буџетите за дигиталните издавачи во Македонија

Претседателот на ИАБ Македонија, Борис Ефтимовски ги повика најголемите огласувачи во Македонија во своите адвертајзинг буџети за наредната година да го зголемат делот предвиден...

Три квалитети кои ги имаат ефективните лидери според директорот на LinkedIn

Живееме во време кога повеќето сметаат дека „го имаат тоа што треба“ во било која област, меѓутоа тоа не значи дека правилата за тоа...
video

Елон Маск во документарец на HBO кажа дека има 70% шанса да оди на...

Како дел од нова документарна серија на HBO, AXIOS, составена од 4 дела, во која интервју даваат и Бил Гејтс и Френклин Греам, Елон...

Џим Кери вс. Фејсбук

Во април годинава, кога Закерберг сведочеше пред конгресот на САД, Кери го спореди лидерот на Фејсбук со популарниот цртан лик „Марсовецот Марвин“. Фејсбук има тешки...

Закерберг наводно наредил да се користат само Android смартфони по критиките од Тим Кук

Скандалот кој беше актуелен до пред летото оваа година, Cambridge Analytica, можеби полека и почна да се подзаборава од луѓето. Сепак, тоа беше случај...

Кој го замени Елон Маск како Претседател на одборот на директори на Tesla

На почетокот од минатиот месец Елон Маск се договори со Комисијата за хартии од вредност на САД да истрагата која беше започната од страна...

Повеќе акционери во Facebook бараат тргање на Закерберг од претседателската позиција во одборот на...

Марк Закерберг е ко-основач на Facebook, а приказната за тоа е позната и започнува на универзитетот каде што има студирано. Од тогаш до денес...

Адријана Поп Арсова на маратонот во Ајнтховен го собори македонскиот рекорд

Скопје, (16.10.2018) Адријана Поп Арсова, членка на Атлетскиот Клуб “Делта“, оваа година изненади со својот настап на Виз Ер Скопски маратон и на 28...

Елон Маск се подбива со Комисијата за хартии од вредност преку Twitter

Најавата на Елон Маск на Twitter дека има обезбедено средства за приватизирање на Tesla, му донесе проблеми кои го чинеа претседателското место во одборот...

Елон Маск ја договори „казната“ поради неговиот непромислен „твит“ за приватзирање на Tesla

Елон Маск, самоуверено излезе на Twitter пред скоро два месеци и најави дека планира приватизирање на Tesla, а за тој план има обезбедено сигурни...

Жртвата на Сноуден не беше залудна

Разузнавачката служба на Велика Британија (GCHQ - Government Communications Headquarters) се најде на радарот откако Едвард Сноуден ја разоткри машинеријата за шпионирање на САД...