fbpx

ЛИЧНОСТИ

Навики на познати личности: Робин Шарма

Ако некогаш сте влегле во книжарниците Три или Матица, сигурно ви е познато името Робин Шарма. Неговите книги се неизбежни. Едни од...

Познатиот Гејб Аул после 27 години во Microsoft премина во Facebook

Гејб Аул е едно од најпознатите имиња кај фановите на Windows. Тој ја водеше Windows Insider програмата која е нова за Windows 10...

Успешна приказна на Александра Стојановска – „Знаењето кое ми помогна да се изградам како...

Текстот е преземен и интервјуто не е направено од страна на Смартпортал. Наша денешна соговорничка е Александра Стојановска, кај...

Навики на познати личности: Тим Ферис

Тим Ферис веројатно го знаете по неговиот бестселер 4 Hour Work-Week (и самиот вели дека насловот е misleading, тој всушност работи многу...

Рен Женгфеи за R&D, универзитети и кој всушност е татко на 5G?

Прашање: Спомнавте дека производството на чип бара не само пари, туку и физичари и математичари. Како и Huawei како компанија, и лично, сте разговарале...

Рен Женгфеи, основачот на Huawei: Долго се подготвувавме за моментот кога со САД ќе...

Рен Женгфеи, основачот на Huawei, во разговор со кинески медиумите на 21 мај 2019 година зборуваше за настанатиот конфликт со САД и сопственото производство...

Основачот на Huawei во интервју за Bloomberg – Компанијата е како авион со дупка,...

Додека чекаме да видиме каков ќе биде исходот од случувањата помеѓу САД и Кина, каде централно место доби големата кинеска компанија Huawei, основачот на...

Линкови од разни ќошиња на интернетот (#7)

Никогаш не знам како точно да го почнам овој текст, па го пишувам она што прво ќе ми падне на ум (оттаму...

Навики на познати личности: Џеф Безос (Амазон)

Џеф Безос е човек со многу обврски и одговорности - тој е ЦЕО на една од најголемите компании во светот (Амазон). Ако...

Бил Гејтс ги памтел регистрациите од возилата на вработените за да провери кој колку...

Оваа статија на Inc.com ни го привлече вниманието со насловот, но и поради тоа што се работи за еден од основачите на...

Уапсен Џулиан Асанж по 7 години „криење“ во Амбасадата на Еквадор во Лондон

Познатиот „свиркач“ и сопственик на WikiLeaks, Џулиан Асанж, е уапсен во Амбасадата на Еквадор од страна на британската полиција. Апсењето е направено...

Навики на познати личности: Марк Закерберг (Фејсбук)

Во изминативе пар години, Фејсбук повеќе пати се најде во сериозна каша. Скандалот со приватноста на податоците на своите корисници (Кембриџ Аналитика)...