ЛИЧНОСТИ

Elon Musk, правда

Елон Маск сака да оценува сајтови и новинари преку сајт наречен…”Правда”?

Почна со автомобили, прејде на ракети и патувања до Вселената, а сега дојдовме и до трета фаза од плановите на Елон Маск: медиуми. Некои...

Марк Закерберг сведочеше и пред Европскиот Парламент – заклучокот е дека не кажа ништо...

Скандалот којшто го предизвика случајот со Cambridge Analytica предизвика доволно реакции во јавноста за да основачот и директор на најголемата друштвена мрежа биде повикан...
Петар Ниновски, Brainster

Петар Ниновски: Brainster е училиштето на иднината

Претприемач, предавач, ентузијаст. Петар е дечкото кој се реши да остави добро платена работа и да основа своја компанија. Веќе три години го води...
Стефанија Тенекеџиева

Стефанија од РадиоМОФ: Нашето општество е сè уште инертно и затворено за големи промени

Викендов се одржа младинската конференција за социјален активизам - Engage. Интересни гости, уште поинтересни говори. Како размислуваат младите луѓе? Колку ни се потребни вакви...
Нино Карас, Мартин Анчевски

Нино Карас: CodeWell денес е успешна ИТ компанија и иноватор од светски ранг

Пред точно седум години се случи македонската стартап приказна CodeWell. За тие што не се упатени, тие беа меѓу првите фирми во Македонија кои...
Гоце Симоноски

Гоце Симоноски: “Едно“ е обид да се одговори на сите оние прашања кои ние...

Секогаш неуморен за нови знаења, со познавања и интерес за музика, психологија, астрономија, филозофија. За оние кои го познаваат е веројатно најскромниот генијалец кој...

Од ракометарка до дизајнер на ентериер

Ако сте заинтересирани за кариера во областа на внатрешен дизајн, поседувате креативно чувство за комбинирање на различни нешта, но доаѓате од комплетно различна и...

Тим Кук ја негираше можноста за спојување на macOS и iOS во еден универзален...

Иако Microsoft не успеа целосно во својата цел, Windows 10 да работи на сите можни уреди, хибридните уреди кои тие и производителите ги претставуваат...
Иван Петрушевски

Иван од МКхост: Факултетите да воведат повеќе практична работа

Оваа недела разговараме со Иван Петрушевски, основач на МКхост. Со него дискутиравме за можностите за практикантство кои ги нудат во нивната компанија, како и...
Mark Zuckerberg

Втор ден пред Сенатот: Еве ги клучните моменти поврзани со Марк Закерберг

Скандалот со Cambridge Analytica ни е познат на сите. Како што можевте досега да видите, основачот на Facebook, Mark Zuckerberg, сведочи втор ден пред...

Марк Закерберг сведочеше пред Сенатот на САД – Еве кои се најважните информации од...

Во текот на вчерашниот ден, Марк Закергерг сведочеше, односно одговараше на прашања пред две комисии во Сенатот на САД. Двете комисии, кои имаа заедничка...
Јован Андонов, асистент

Јован Андонов, асистент на ETH во Цирих: Бидете добри студенти, тоа секогаш ќе биде...

Од демонстратор на ФИНКИ, до асистент на ETH во Цирих. Секогаш со огромна пасија кон вештачка интелигенција и машинско учење. Јован Андонов е успешен...