fbpx

КОМПЈУТЕРИ

iMac Pro има Apple A10 Fusion чип преку кој се контролира “Hey Siri” командата

Веќе неколку години се шпекулира дека десктоп и лаптоп компјутерите на Apple ќе почнат да се испорачуваат со истите процесори од смартфоните и таблетите,...

Intel ќе развива нови лаптоп чипови со AMD, ќе имаат Radeon графика

Насловот погоре и откако ќе го прочитате останува неверојатен и сензационален, бидејќи во умот на оние кои ги следат работите во компјутерскиот свет, Intel...

AMD ги претстави првите Ryzen чипови за лаптопи, ветува подобри перформанси од Intel

Последниве 7-8 години, односно од лансирањето на првите "Core i" серии на процесори на Intel за преносните компјутери, AMD немаше одговор со свој процесор....

Microsoft Surface Book 2 – помоќен наследник со поголем избор

Surface Book, лаптопот под одличниот и успешен Surface бренд, Microsoft за првпат го претстави пред две години. Слободно може да се каже дека овој...

Dell го најавува новиот, потенок Dell XPS 13

Настрана од MacBook лаптопите на Apple, последниве неколку години има цела плејада на Windows лаптопи, кои имаат дизајн кој корисниците сакаат да го покажат...

HP Z Workstation компјутерите се за оние кои бараат максимални перформанси од својот компјутер

Десктоп компјутерите полека, но сигурно стануваат уреди кои се насочени кон помал, специјален број на купувачи и новата Z Workstation серија на HP не...

Xiaomi Mi Notebook Pro е моќен Windows 10 лаптоп со многу пониска цена од...

Кинескиот Xiaomi е прилично импресивен во настапот на пазарот на смартфони, со своите брзи, одлично изработени и евтини уреди, но сега тие сакаат да...

Acer Predator Orion 9000 е супер моќен гејмерски компјутер со тркалца за полесно пренесување

Acer можеби е производител кој не е присутен со иновации во мобилната технологија, но затоа имаат што да покажат со својата Predator гејмерска линија...

Intel го претстави својот најмоќен Core i9-7980XE чип со 18 јадра

Како одговор на Threadripper чиповите на AMD, кои доаѓаат во верзии со 8, 12 и 16 јадра, Intel го лансира својот најмоќен Core i9-7980XE...

AMD ги претстави супер моќните Radeon RX Vega графички карти

Минативе две години AMD излезе во пресрет на многу гејмери со поплиток џеб со своите RX графички картички. Сепак, оние кои сакаа максимум перформанси,...

12 јадрениот Intel Core i9-7920x послаб од AMD Ryzen Threadripper?

Годинава бевме сведоци на големо покачување на бројот на јадрата во процесорите наменети за компјутерите, што беше иницирано од AMD и нивните нови Ryzen...

ORWL лансира самоуништувачки компјутер, кој е најбезбедниот досега

Компанијата ORWL има за цел да го направи најбезбедниот компјутер на пазарот. Тие досега веќе лансираа еден модел, кој за да го вклучите, мораше...