fbpx

КОМПЈУТЕРИ

Xiaomi го претстави Mi Pad 4, нов таблет компјутер од средната класа за кинескиот...

Со оглед на трендот на поголеми смартфони, како и хибридни лаптоп компјутери, некако претставувањето на таблет компјутери опадна изминатите неколку години. Тоа посебно важи...

Intel Tiger Rapids е концепт уред со двоен екран, едниот направен во e-ink технологија

На Computex 2018 настанот којшто се одржа минатата недела, Intel го прикажа концепт уредот со двоен екран на којшто работи повеќе години. Наречен Tiger...

Qualcomm го претстави Snapdragon 850 наменет специјално за „Always on“ Windows 10 компјутерите

Минатата година Microsoft започна партнерство со Qualcomm кое резултираше со новата категорија на компјутери наречена Always On, Always Connected PCs, односно Секогаш вклучени, Секогаш...

Asus Project Precog е лаптоп со два екрани и вештачка интелигенција

Asus на Computex 2018 има уште еден уред кој го привлекува нашето внимание и сметаме дека вреди да се пренесе. Се работи за концепт...

Asus ZenBook Pro 15 е лаптоп со екран на допир на местото на touchpad-от

Asus на годинешниот Computex 2018 може слободно да се каже дека ги има едни од најдобрите производи кои се претставуваат за време на овој...

Откриени нови пропусти во процесорите слични на Spectre и Meltdown

Откритијата за сигурносните пропусти подоцна наречени Spectre и Meltdown се едни од најголемите откритија поврзани со компјутерските процесори. Овие пропусти, иако изгледа дека не...

Microsoft го претстави Surface Hub 2 – нова генерација од 50 инчниот екран наменет...

Surface Hub од Microsoft е можеби еден од најиновативните производи под Surface брендот, меѓутоа и најмалку познати кај корисниците и со бројка на продажби...

Acer го претстави првиот таблет компјутер кој работи на Chrome OS

На само еден ден пред претставувањето на новиот iPad од Apple, значи ние со мало задоцнување ја пренесуваме оваа вест, Acer го претстави нивниот...

Apple претстави нов 9,7 инчен iPad – ќе има посебна цена од 299 долари...

Apple денеска одржа специјален настан наменет за образовните институции во училиште во Чикаго. Таму, покрај новите додатоци на нивните софтверски решенија наменети за образовни...
Huawei

Шпионирање преку веб-камера е невозможно со новиот Huawei Matebook X Pro

Минатата година Matebook X наиде на низа очекувани критики, меѓутоа се на се остави впечаток на сосема солиден уред. Оваа година, во насока на...
Commodore64

Мини верзија од легендарниот Commodore64 по цена од 76€

Мини или двојно помала верзија од оригиналот на легендарниот персонален компјутер од ‘82, се очекува да се појави на пазарот во текот на годинава....

Новите Windows лаптоп/таблет компјутери со Snapdragon 835 ќе траат 20 часа со едно полнење...

Минатата година, Microsoft ни ја соопшти веројатно најважната вест откако беше лансиран Windows 10, а тоа е дека ќе работи на ARM процесори и...