fbpx

АВТОМОБИЛИЗАМ

Range Rover Velar прогласен за најубав автомобил на светот

Скопје, 30 март 2018 – Range Rover Velar е прогласен за најубав автомобил на светот и ја освои титулата „The World Car Design Of...

Иднината на автономните возила: Смртоносни машини или олеснувачи на секојдневието?

Пред неколку дена, 49 годишна жена, преминувајќи ја улицата туркајќи го својот велосипед била прегазена од автомобил, во Темпе, Аризона (САД). Откако била пренесена...
Uber, автономно возило, несреќа

Автономно возило на Uber усмрти пешак. Што значи ова за нивната иднина?

Автономно возило на светски познатата компанија Uber, за време на своето тест возење усмрти пешак. Сето ова се случило во местото Темпе во Аризона,...
Mercedes

Mercedes претстави футуристичките фарови резервирани за луксузните модели

Компанијата Mercedes веќе извесно време „експериментира“ со т.н. паметни светла. Од таму неодамна објавија дека ваквите светла не се повеќе само концепт, туку дека...
Porsche

Porsche разработува концепт на патнички дрон

Германскиот магазин Automobilwoche пренесува дека компанијата Porsche работи на развој на патнички дрон. Според она што до сега е познато, проектот е во фаза...
seat

SEAT ја претстави целосно електричната Cupra конструирана за трки

Електрификација на возилата е апсолутен тренд во авто индустријата последните години. Компаниите лидери во оваа сфера интензивно работат на прилагодување на традиционалните возила на...
Mercedes

Калифорнија дозволи тестирање автономни возила без директна човечка асистенција

Американската сојузна држава Калифорнија е првата која ќе дозволи тестирање на автономни возила, без присуство на човек како сопатник. Калифорнија е првата држава која...

Нова мобилна апликација за возачите на Ford

На светскиот конгрес за мобилни телефони во Барселона, Ford денес најави дека популарната апликација за навигација и сообраќај Waze од април 2018 ќе биде...

Поранешен вработен во Tesla обвинува за намерно продавање на дефектни возила

Адам Вилијамс е човек што работел во Tesla како регионален менаџер во Њу Џерси до септември мината година, по што добил отказ од работното...
Nuro

Nuro: специјализирано автономно возило за достава

Компанијата Nuro сака да воведе револуција во индустријата на автономни возила. Проектот зад кој стојат двајца поранешни инженери од Google, е насочен кон малку...
Mercedes

Mercedes и Bosch наскоро ќе тестираат автономни такси возила

Два од најголемите германски индустриски гиганти Mercedes и Bosch се насочени кон дизајнирање и производство на автономни такси возила. Првиот човек на Bosch ја...
калифорнија

До 2040-та во Калифорнија речиси сите ќе возат електрични автомобили

Гувернерот на американската сојузна држава Калифорнија, Џери Браун, планира голема трансформација на возниот парк во државата. Според проценките од спроведувањето на неговиот план, се...