fbpx

ТВ И КУЛТУРА

Pickbox препораки и новитети

СЕРИИ Афера/ The Affair На Pickbox од 1.3. Провокативна драма со три Златни Глобуси за емоционалните последици од вонбрачната врска, раскажана од две различни перспективи, неговата и...

Седум причини поради кои не смеете да ја пропуштите серијата Милијарди

Целиот свет сигурно не е е во заблуда кога смета дека серијата Милијарди (Billions) е една од најдобрите годинава. Проверете зошто на серијата која...

Славната Металика во Милијарди

Знаете ли дека бројот на гледачи на одличната серија Милијарди наскоро ќе се удвои со секоја нова епизода? Дали сте и вие меѓу нив?...

Новите X-Files ќе бидат навистина интересни

Новиот продолжеток на X-Files е тука! Ако судиме според најавните шпици (трејлерите), новите X-Files ќе бидат прилично интересни и ќе не` држат магнетизирани. Кој ги...

5 фантастични филмови кои морате да ги изгледате (дел 1)

Кога расправаме на тема фантастични филмови не мислам само на квалитетни и добри, туку и на филмови во областа фантастика и НФ. Тука постојат...

Star Wars: The Force Awakens – Рецензија без „спојлери“

Морам да признаам, пред да го гледам најновото и со нетрпение очекуваното продолжение на Star Wars (кое ги руши сите рекорди на кино-благајните), не...

Star Trek Beyond ќе биде исполнет со акција, според трејлерот

Новото продолежние на Star Trek, Star Trek Beyond ќе има невообичаено многу акција, барем ако судиме според трејлерот. Покрај стандардните прикази на бродот и...

Претставен првиот трејлер за продолжението на „Ден на независноста“

„Ден на независноста“ (Independence Day) е одличен филм кој го насочува вниманието кон човековата борба за опстанок преку играње на класичните „ние против тие“...

SF стрипови кои мора да почнете да ги читате

Се сеќавам пред нешто повеќе од десетина години знаев да заглавам во продавницата на Blockbuster со саати (интересен факт: Netflix во овој период, околу...

Alien: Covenant – Објавено сижето и датумот на објава за продолжетокот на легендарната трилогија

Кој од нас не го гледал Alien? Кој од нас не се зачудил зошто во домашниот превод името е преведено баш како „Осми патник“?!...

ПЕТ одлични кратки СФ раскази на кои вреди да потрошите 10 минути од вашето...

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=XiXs7oBynYA] Кога постои слобода, општеството - дали преку пазарниот или граѓанскиот механизам - преку своите доброволни интеракции наоѓа решенија на проблемите кои самото ги...

Што не’ учи „Силиконска долина“ (ТВ) за претприемништвото?

Тешко е да не се смееш кога ја гледаш „Силиконска долина“, ТВ серија која започна како сатира, или критика кон Силиконската долина, но прерасна...