fbpx

Стрип - Резултати од пребарувањето

Ако не сте задоволни со резултатите, ве молиме пребарајте повторно

3 стрип мајстори кои треба да ги следите/читате

Стрипот е еден од најдобрите медиуми за забава и учење. Не знам зошто не се користи повеќе во образование - особено историја - но...

10 стрипови кои би биле одлични ТВ серии (дел 2)

Стриповите се одличен формат за раскажување приказна. Буквално имаш чувство како да следиш приказна со години, течението си е преку преубави цртежи и вообичаено...

10 стрипови кои би биле забавни ТВ серии (дел 1)

Веќе e неспорно - стриповите доживуваат ренесанса во последните 10тина години (глобално; во САД се секогаш во мода). Голем дел од веќе познати must-watch...

Топ 5 стрипови да ги следите во 2019

2019 по се изгледа ќе биде година на квалитетни стрипови, особено СФ, хорор и слични жанрови. Еве топ 5 предлози.

Препорака: Три чудни хорор стрипови од Јапонија за крај на летото

Изгледа ништо што излегува од Јапонија не е вообичаено. Не треба посебно да се трудат за нешто нас, од другата страна на Планетата, да...

СТРИП на месецот: Evolution

Што ако одеднаш, од необјаснива причина, процесот на еволуција се хипер-забрза? Наместо еволуција на човекот од илјадници години, постепено прилагодувајќи се на нашата средина,...

Стрип на месецот: All-New Wolverine

Во текот на 80-тите, Wolverine беше еден од најпопуларните стрип суперхерои на Marvel . Стрип-фановите буквално растеа со агонијата и херојството на Logan, мутантот...

Сендмен: Еден од најдобрите стрипови некогаш напишани

Не можам себеси да се опишам како хардкор љубител на читање стрипови. Го почитувам жанрот, и имам прочитано неколку изданија (претежно поврзани со Џокер...

SF стрипови кои мора да почнете да ги читате

Се сеќавам пред нешто повеќе од десетина години знаев да заглавам во продавницата на Blockbuster со саати (интересен факт: Netflix во овој период, околу...

Гејмерите ширум светот ќе го спасуваат Скопје?

Македонското студио за развој на игри Dark-1, моментално работи на игра со наслов „Скопје“. Целта е да се долови безвременскиот дух на Скопје во...

4 препораки за додека #СедитеДома

За неполни 10тина дена веќе цела Македонија стана свесна за ризикот со кој се соочуваме од Корона вирусот. На 29.01.2020 тука го споделив текстот...

Топ 5 СФ серии за 2019

Топ листа на 5 СФ серии во 2019.