fbpx

СЕРВИСИ

Google ја претстави новата и значително подобрена Photos апликација

На својата Google I/O конференција која што се одржува оваа недела, Google ја претстави неофицијално најавуваната Photos апликација. Истата сега е издвоена од Google+...

Microsoft ја најави Cortana за Android и iOS заедно со Phone Companion апликацијата

Joe Belfiore, омилената личност на Windows фановите, денеска преку ново видео и блог статија ја најави Phone Companion апликацијата која што ќе биде дел...

Soverin – Нов email сервис кој нема да ги продава вашите податоци за реклами

Soverin е нов email сервис кој што е развиен од страна на група на интернет ентузијасти, како што тие истакнуваат, од Амстердам. Тие дури...

Првата македонска апликација за повикување на такси, CLAXI отсега и во Велес

Скопје, 05 Мај 2015 – Првата мобилната апликација за повикување на такси, CLAXI, веќе подолго време одлично функционира во најголемите македонски градови Скопје и...

Европски суд одлучи дека Skype не може да добие трговска марка во ЕУ

Општиот суд на Европската Унија донесе одлука дека Skype не може да го заштити логото и името на сервисот со трговска марка во Европската...

YouTube ќе претстави сервис со месечна претплата и без реклами

За оваа можност не читаме првпат, но овој пат се работи за потврда на претпоставките. Може и слободно да се каже дека движењето во...

Project Composer – Dropbox тестира нова апликација за белешки и организација

Апликациите наменети за чување на белешки како што се Evernote, OneNote и слични се покажаа како доста популарни кај корисниците. Тие претставуваат едно централно...

YouTube тестира видеа снимени во 4К резолуција со 60fps

Можеби уште сме некоја година оддалечени од масовното користење на уреди со поддршка за 4K резолуција, меѓутоа тоа не значи дека не може да...

Amazon со неограничен простор за складирање на слики и фајлови

Amazon оваа недела претстави нови пакети за својот Cloud Drive сервис за складирање на податоци во облакот. Може да се каже дека ова е...

Google ќе го менува начинот на рекламирање на телевизија

Google веќе е еден од главните играчи на светскиот пазар на реклами на интернет. Тоа е и нивниот главен бизнис кој што овозможи компанијата...

Paperspace – Пристап до компјутер сместен во облакот

Иако идејата не е ништо нова, според тоа како е извршена истата делува доста примамливо. Paperspace ви овозможуваат пристап до многу појак компјутер кој...