Понеделник: За почеток на неделата, нешто релаксирачко – нова кратка приказна на култниот автор Чак Паланук (писателот на Fight Club) објавена за Playboy – Repercussions или пак Unlawful Entry. ОК, знаејќи го стилот на Паланук, нема да биде баш light приказна, ама што има врска. Ако не ви се читаат weird приказни, можеби некои од другите fiction кратки приказни ќе ви фатат око (можеби приказната од Маргарет Адвуд, авторката на Handmaid’s Tale или пак Artemis, кратка приказна од авторот на „The Martian”).

Вторник: Ако сакате да го продлабочите знаењето за т.н. Lightning Network, иновацијата од 2015 со која Биткоин заедницата се обидува да најде ефикасно а безбедно решение за ефикасноста (и scalability) на системот – ова се двата најдобри извори, Messari.io и lightning.engineering. Од документарци па се до не-технички и ИТ содржини. За секој соодветно.

Среда: Ако сте претприемачки расположени во средина на неделата, Тим Ферис има одлични два прилози (podcasts) – Engineering a “Muse” – Volume 4: Case Studies of Successful Cash-Flow Businesses и How to Create a Million-Dollar Business This Weekend (Examples: AppSumo, Mint, Chihuahuas).

Четврток: Ова прекрасно видео од Foundation for Economic Freedom – Why We need Stranger Things. Слободата на децата (и возрасните) да истражуваат, експериментираат и се забавуваат е главен фактор за развој во здрав и прав човек. Изгледајте го – нешто над 6 минути е.

Петок: Ако ве интересира алтернатива на Фејсбук, Minds e интересна децентрализирана, open-source алтернатива. Деновиве креирав профил. Иако Minds постои од 2015 сепак е на маргините и се’ уште не претставува закана за ФБ. Она што ми дојде на ум уште при прва е дека тешко дека некој ќе го симне ФБ од тронот ако го имитира истиот модел, со единствена разлика со друг фокус на приватност, цензура и контрола (централизација/децентрализација). Не дека овие работи не се важни, но не се поважни од convenience и network effects. За жал.

Викенд: За викенд нешто сосема различно – не го пропуштајте овој прекрасен пост на BoredPanda, 50 Times That People Spoke Words So Profound, They Literally Changed Lives. Прекрасни, uplifting и инспиративни ситуации.

Претходна статијаРичард Фајнмен за „значењето на науката“
Следна статијаHuawei гo лансираше 5G смартфонот на преклоп и уште пет нови производи на Mobile World Congress 2019 во Барселона
Едвард Кардељ Џр.
Крипто-ентузијаст и љубител на СФ и хорор стрипови.