fbpx

СМАРТФОНИ

Microsoft му нуди на Samsung милијарда долари за да направи нов Windows Phone?

Според познатиот руски блогер - Eldar Murtazin, Microsoft му понудил на Samsung милијарда долари доколку корејскиот гигант се согласи да го поддржи Windows Phone...

Ubuntu Touch телефон во 2014

Ubuntu Touch е верзија од популарниот, Linux базиран оперативен систем, Ubuntu, прилагодена да работи на мобилните телефони. Истата е целосна базирана на Ubuntu и...

Nokia сепак развива Android телефон?

Веќе одреден период се шпекулира за можноста Nokia да пуштат на пазарот мобилен телефон кој што работи на Android оперативниот систем. Голем број на...

Уникатниот YotaPhone наскоро достапен во неколку европски земји

Уникатниот YotaPhone, кој за првпат беше претставен во јавноста пред скоро една година, до крајот на месецов ќе биде достапен во неколку европски земји. Интересно...

OPPO N1 глобално достапен од 10-ти декември

Кинескиот производител Oppo Electronics ја најави глобалната достапност на својот најнов паметен телефон - OPPO N1. Уредот кој досега можеше да се најде само...

Samsung конечно ќе почне да користи метал почнувајќи со Galaxy S5 ?

Веќе не е нешто спектакуларно или невообичаено да има голем број на гласини и претпоставки поврзани со новите модели на мобилни, таблети, играчки конзоли,...

Jolla достапен во продажба, доаѓа со нов Sailfish OS

Паметниот телефон Jolla, кој за првпат се појави како стартап проект во мај годинава, е достапен во продажба. Она што најмногу го разликува овој...

Samsung го најави Galaxy Grand 2

Samsung денес го претстави Grand 2, најновиот паметен телефон во својата популарна Galaxy линија на паметни уреди. Со своите робусни димензии и кожна облога...

MediaTek го претстави првиот „вистински“ осум-јадрен мобилен процесор

Во најава која главно помина во сенка на претставувањето на Snapdragon 805 од страна на Qualcomm, MediaTek го претстави првиот „вистински“ осум-јадрен процесор за...

Qualcomm го најави Snapdragon 805

Qualcomm Technologies вчера го претстави својот најнов SoC (System on a Chip) процесор од Snapdragon фамилијата - Qualcomm Snapdragon 805. Новиот процесор ќе содржи четири...

Samsung спрема нов телефон со заоблен екран

Samsung неделава аплицираше за патентирање на нов телефон со заоблен екран. Од документите приложени во апликацијата јасно може да се види дизајнот на новиот...

Huawei Ascend P6 ќе добие Andorid 4.4 KitKat во Јануари 2014

Ascend P6 е доста популарен телефон од Huawei кој стана достапен летото во 2013 година. Истиот доаѓа со Quad-Core 1.5GHz Huawei K3V2 процесор со...