Screenshot_2

Јапонскиот производител конечно ќе ја освежи “Z” линијата од високата класа, со нов паметен телефон кој најверојатно ќе се продава под “X” брендот, а го носи кодното име Sony Xperia F8331. Новиот модел ќе има поголем дисплеј (веројатно од 5,5-5,7 инчи) и конечно, целосно нов, подобрен дизајн.

Новиот дизајн е секако добредојден – актуелните модели на Sony и натаму изгледаат модерно и ексклузивно, но дизајнот на “Z” серијата е веќе неколку години на пазарот и кај купувачите стана досаден. Затоа, новиот модел ќе има заоблени краеви отстрана и рамни долен и горен дел, што прави делумно да потсетува на првите Nokia Lumia телефони. Сепак, индустрискиот изглед е вистинско освежување во класата и заедно со премиум материјалите од кои ќе биде изработен, овој телефон сигурно ќе привлече многу погледи.

xperia-tl

Од фотографиите може да се види и дека напред ќе има стерео звучници, што е секако добредојдено – денес скоро ниту еден модел од високата класа не е доволно добар за гледање видеа и играње игри, бидејќи звучниците се назад. Дисплејот веројатно е поголем од тој на актуелните модели – очекувано е да биде околу 5,5 инчи, но веројатно и натаму само со Full HD резолуција. Како и кај поголемиот дел од конкуренцијата, за полнење и префрлање податоци ќе се користи USB Type-C портата.

Screenshot_1

Интересно, според протечените информации, телефонот ќе може да снима 4K видео и со предната и со задната камера, што значи дека може да се очекува прилично голем број на мегапиксели и од двете. Останатите информации за новиот знаменосец на Sony не се познати, но очекувам да има Snapdragon 820/821 процесор со 4 GB рам меморија. Уредот би требал да биде претставен во септември.

sony-side

Извор: GSMArena, PhoneArena, PhoneDog

Претходна статијаSpaceX го направи своето второ успешно вертикално слетување на земја
Следна статијаSoftBank ја купи ARM за 32 милијарди долари

Оставете коментар

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.