fbpx

СЕРВИСИ

Netflix ќе овозможи интерактивно гледање на содржина – Black Mirror ќе биде првата серија...

Netflix веќе го менува начинот на којшто гледаме „телевизија“. Јас лично, од кога овој сервис стана достапен во Македонија, скоро и да не гледам...

Firefox Monitor – проверете дали вашата имејл адреса е дел од некој хакиран сервис

Во денешно време може слободно да се каже дека скоро целите наши животи се онлајн. Сите од нас имаме креирано корисничка сметка на барем...

Google почна соработка со Samsung за подобро и побрзо воведување на RCS стандардот кој...

Google најави дека има започнато партнерство со најголемиот производител на Android телефони во светот, Samsung, за воведување на нивниот RCS стандард за пораки кој...

Google го откажува Inbox како што повеќето негови функции станаа дел од Gmail

Inbox by Gmail беше апликацијата која Google ја претстави пред 4 години, која исто така беше наменета да работи со Gmail имејл сервисот. За...

OneDrive на бизнис корисниците ќе им овозможи препис од видео и аудио датотеките

Бизнис корисниците на OneDrive до крајот на годината ќе можат да почнат да ги користат придобивките од поголемиот развој на вештачката интелигенција. Покрај тоа...

Skype ги тргна непотребните и слабо користени нови функции

Skype минатата година претстави поголем редизајн на својата апликација, нешто што не помина баш најдобро кај корисниците. Кога викам не помина добро, мислам повеќе...

Како никогаш повеќе да не заборавиш лозинка

Сигурно некогаш сте се нашле во ситуација каде што сте ја заборавиле лозинката за некоја веб страница. Процесот на креирање нова лозинка е една...

Netflix тестира реклами кои ќе се појавуваат помеѓу две епизоди од серијата која ја...

После пријавата од страна на повеќе корисници минатата недела, Netflix оваа недела потврди дека тестира прикажување на реклами при преминувањето од една на друга...

Skype воведе „од крај-до крај“ шифрирани разговори на сите свои апликации

Шифрирање на комуникацијата, односно користење на таканаречената end-to-end encryption, е дел веќе од повеќето познати апликации за разговори. Некои од нив имаат вклучено шифрирање...

Google го промени објаснувањето за „Location History“ по откритието дека исклучувањето не значи и...

Оваа недела можевме да прочитаме за тоа дека Google ја следи и зачувува историјата на локации на уредите и откако опцијата за истото е...

Facebook Dating е во фаза на тестирање помеѓу вработените

На F8 конференција која се одржа во мај оваа година, Facebook најави дека планира да ја прошири функционалноста на својата мрежа во областа на...

Microsoft планира да издава Windows 10 компјутери за месечна претплата

Познатата Мери Џо Фоли која пишува за ZDNet и уште неколку медиуми и важи за една од најмногу запознаените личност со работењето на Microsoft,...