fbpx

ОПЕРАТИВНИ СИСТЕМИ

Windows 10 November 2019 Update скоро спремна за пуштање на корисниците

Наредната надградба на Windows 10 која стандардно се пушта во есен го доби своето официјално и очекувано име. November 2019 Update, треба да им...

Google уште сега го потврди името на наредната верзија од Android

Именувањето на Android може да се каже дека беше посебен „настан“ за фановите на овој оперативен систем. До официјалното претставување на финалната верзија,...

Windows Insider корисниците можат да ја тестираат функцијата за повици од Android телефон на...

Your Phone е одлична апликација од Microsoft, достапна за Windows 10 и Android, преку која овие два оперативни системи се поврзуваат. Со...

Microsoft ќе им овозможи на сите бизниси да платат за продолжена поддршка за Windows...

Поддршката за веќе стариот Windows 7 официјално завршува на почетокот од идната година, односно во јануари 2020. Тоа значи дека Microsoft веќе нема...

Microsoft ги прави последните истражувања пред донесување на Edge на Linux

Уште од најавата дека Microsoft се откажува од развојот на својата веб технологија, EdgeHTML, па ќе го развива својот прелистувач на основа на...

Windows 10 May 2019 Update конечно спремна за пуштање кај сите корисници

Надградбите кои ги пушта Microsoft за Windows 10 редовно почнаа да имаат проблеми и покрај тоа што се тестираат на голема група на Insider...

Windows 10 ја достигна бројката од 900 милиони уреди

Поради најавата на Microsoft дека во првите 3 години од официјалното пуштање на Windows 10, системот ќе работи на 1 милијарда уреди, денес...

Видео од Android верзија која работи на Nokia телефон без екран на допир го...

Иако ретко кој од нас уште користи, а ги има и нови модели, телефоните без екран на допир, кои не влегуваат во...

Android Go надграден на десеттата верзија од оперативниот систем

Android Go е посебно прилагодена верзија од Android која е наменета да работи на уредите кои имаат послаби карактеристики, односно да кажам најслаби. Овој...

Microsoft ги враќа Sets во Windows 10 во верзијата која ќе биде достапна идната...

Sets беше една од најмногу очекуваните функции кои требаше да ги добие Windows 10 оваа година, меѓутоа развојот беше прекинат. Причина за откажувањето не...

Android 10 официјално достапен – први ќе го добијат корисниците на Pixel уредите

Од оваа недела Android Q ја добива својата финална верзија која е спремна да почне да им се доставува како надградба на...

Windows 10 го менува својот кориснички интерфејс за таблет, односно 2 во 1 уредите

„Tablet mode“, односно режим за таблет компјутери, е можност која верувам дека повеќето десктоп корисници не ни имаат забележано дека е тука. Таа е...