fbpx

ОПЕРАТИВНИ СИСТЕМИ

Google откри систем за хакирање на iPhone уредите само преку посета на хакирана веб...

Познатиот Project Zero сектор во Google на почетокот од оваа година го има откриено еден од најголемите „хакови“ досега откриени на iOS оперативниот систем на iPhone....

„Queen Cake“ би било името на Android Q ако не се решеше за името...

Минатата недела Google го објави официјалното име на наредната верзија од нивниот мобилен оперативен систем кој досега ја носеше ознаката Q која беше на...

Windows XP 2019 Edition е концепт видео за како овој оперативен систем би изгледал...

Windows 10 изгледа одлично, барем на мене, а посебно во споредба со постарите верзии. Сепак, тоа одлично е за одредени работи, па имам и...

Android Q официјално е наречен Android 10, а оперативниот систем добива и ново лого

Google го објави официјалното име на десеттата верзија од Android која досега беше наречена Android Q. Додека се мислевме кој десерт кој започнува на...

Play Store доби целосно нов и поедноставен дизајн

Официјалната продавница за апликации на Android, Play Store, доби целосен редизајн којшто може да се каже дека го менува карактеристичниот изглед најмногу досега. Новиот...

Puffin OS е оперативен систем за паметните телефони кој работи преку облакот

Puffin Browser е интернет прелистувач достапен на Android кој се издвојува од другите по тоа што своите функции ги овозможува преку облакот, односно преку...

Paint и WordPad стануваат „опционални“ апликации во Windows 10 од идната година

Microsoft уште пред 2 години најави дека го прекинува развојот на познатата Paint апликација која ја има со секоја верзија од Windows. На местото од истата...

HUAWEI го претстави EMUI10 за да обезбеди паметно искуство во сите можни сценарија

Д-р Ванг Ченглу, претседател на одделот за софтверско инженерство во Huawei Consumer Business Group, рече дека EMUI10 е пионер во распоредувањето на...

Google во Android воведува најавување на нивните сервиси користејќи го само отисокот од прстите...

Google ќе почне да ја користи новата функција која ја додаде во Android оваа година кај сите уреди кои работат на седмата верзија или...

Apple ќе им дава посебни iPhone телефони на програмерите кои ќе треба да откриваат...

Повеќето од поголемите ИТ компании имаат некаква програма наменета да ги „мотивира“ програмерите и безбедносните истражувачи да откриваат проблеми, пропусти и „багови“ во нивните...

Huawei го претстави својот HarmonyOS оперативен систем

Веќе подолго време се пишува за можното претставување на нов и посебно развиен оперативен систем од страна на Huawei, а тоа посебно стана...

Google ќе овозможи јавување на броевите за полиција, брза помош и пожарна без потреба...

Кај своите Pixel уреди, како и уште одреден бројка на други Android телефони, Google во САД ќе воведе повикување на броевите за итни случаеви...