ОПЕРАТИВНИ СИСТЕМИ

Достапна финалната верзија од macOS Mojave за сите корисници

После повеќе месеци достапност во бета верзија, како за програмерите, така и за обичните корисници, верзијата 10.14 од macOS, која е наречена Mojave, е...

iOS 12 достапен за сите корисници – инсталирајте го ако тоа веќе го немате...

Apple ја претстави дванаесеттата верзија од iOS на почетокот од летото, како што тоа го прави секоја година. Официјалната верзија ја очекувавме за оваа...

Microsoft препорачува задржувње на Edge при обид за инсталација на друг прелистувач

Во најновата Insider верзија од Windows 10, која е во развој за официјално пуштање во октомври, Microsoft тестира нова функција, чиј прв пример не...

Наредната надградба на Windows 10 доаѓа во октомври и ќе се вика October 2018...

Windows 10, како што сигурно веќе знаете, функционира нешто поразлично од претходните верзии од Windows. Десетката ја задржува својата главна верзија, но добива многу...

Windows 95 направен како апликација која може да се инсталира на Windows, macOS и...

Има нешто посебно интересно да се користат чисто онака од забава, постари игри, софтвер, па и оперативни системи. Игрите и софтверот може да се...

OneDrive за Windows 10 овозможува автоматско зачувување на Desktop, Documents и Pictures папките

OneDrive е дел од Windows 10 веќе одамна, а на корисниците им овозможува едноставно и лесно синхронизирање на податоци во облакот, преку интегрирање во...

Google jа следи нашата локација и откако ќе ја исклучиме можноста за истото

Иако Android со текот на годините стана многу повеќе „свесен“ за потребата од зачувување на приватноста на корисниците, сепак одредени работи изгледа никогаш нема...

Google Chrome доби поддршка за системот за известувања на Windows 10

Со развојот на веб технологиите, веќе не толку кратко време веб страните имаат можност да се „однесуваат“ како стандардни апликации кои покрај другото, можат...

Android 9 Pie е официјалното име на најновата верзија од овој најпознат оперативен систем

Google го претстави Android P во мај оваа година, па финалната верзија од овој оперативен систем се очекуваше некаде во есен. Може да се...

Microsoft планира да издава Windows 10 компјутери за месечна претплата

Познатата Мери Џо Фоли која пишува за ZDNet и уште неколку медиуми и важи за една од најмногу запознаените личност со работењето на Microsoft,...

AV-TEST листа на најдобри анти-вирус апликации за Windows 10 од јуни 2018

Независниот германски институт за тестирање на интернет безбедноста, AV-TEST, е еден од најпознатите и најмногу ценетите во светот. Тие веќе со години ги тестираат...

Windows 10 ќе користи вештачка интелигенција за да процени дали го користите уредот или...

Една од работите за кои корисниците на Windows 10 имаат забелешки е системот за надградба, којшто во Windows 10 е направен да биде и...