fbpx

ГЕЈМИНГ

NVIDIA SHIELD – најмоќната рачна конзола

NVIDIA SHIELD е моментално најмоќниот мобилен уред наменет за игри. Доаѓа со NVIDIA Tegra 4 процесор кој работи на фреквенција од 1.9GHz, придружен од 2GB RAM и 16GB вградена флеш меморија за складирање на...

Valve најави PC конзоли базирани на Linux

Веќе извесно време беше познато дека Valve работи на PC конзола базирана на Linux, а изминатава недела и официјално го потврди тоа. За разлика од класичните конзоли кои работат на предодреден хардвер, Valve во...

Претставување на Xbox One

На 21-ви Мај 2013, Microsoft ја најави својата нова конзола или како што самите преферираат да ја нарекуваат “all-in-one entertainment system”, Xbox One. Конзолата ќе биде достапна во продажба во Ноември, а цената за...

Претставување на PlayStation 4

Неодамна Sony ја претстави својата најнова конзола PlayStation 4. Конзолата ќе биде пуштена во продажба во средината на Ноември и најпрво ќе биде достапна на северно-американсиот пазар, а набрзо потоа во Европа и останатите...