fbpx

ГЕЈМИНГ

Valve ги испорача првите Steam конзоли, достапна бета верзијата на SteamOS

Од Valve вчера ги испорачаа првите 300 прототип конзоли, таканачените „Steam Machines“ до среќните избраници за бета тестирање. Истовремено, објавена беше и бета верзијата на SteamOS која може бесплатно да ја преземете од следниот...

Sony продаде рекордни 2,1 милион PlayStation 4 конзоли за две недели

После рекордниот старт на продажбата на новата конзола на 15-ти Ноември, кога беа продадени 1 милион конзоли, денес од Sony излегоа со соопштение во кое ги објавуваат бројките за продажбата во останатите 2 недели....

Прирачник за командите во Xbox One

Се работи за брз и лесен пристап до Xbox One апликациите преку гласовни команди и гестикулации со рацете. Прирачникот не е достапен од прв ден бидејќи половина од уредите веќе биле спакувани, но оваа...

Xbox One направи продажба повеќе од 1 милион во првите 24 часа

Microsoft денес објави вест дека Xbox за прв пат во нивната историја успеа да биде продаден во  повеќе од еден милион единици во 13 земји за помалку од 24 часа од кога стана достапен...

Споредба: Xbox One vs PlayStation 4

Двете најпознати играчки конзоли, најавени и долго очекувани се официјално излезени. Ако сакате да добиете одговор на прашањето која конзола е подобра, одговорот е дека тоа зависи од вас, бидејќи се се сведува на...

Xbox One пуштен во продажба

Во кутијата ви се наоѓа конзолата : еден контролер, слушалки, Kinect 2 камера, кабел за струја со надворешен адаптер (или популарно наречен цигла) и еден HDMI кабел преку кој може да се stream-ува 4K...

Започна продажбата на Sony PlayStation 4

Sony ја претстави следната верзија од својата играчка конзола PlayStation во Февруари оваа година и ја најави датата на официјалното излегување во продажба за средината на Ноември 2013. Точно според најавите, од денеска PlayStation...

Microsoft ја демонстрира „Snap“ функцијата на Xbox One

Snap функцијата е позната на корисниците на Windows 8 и истата овозможува да користите 2 (во Windows 8.1 сега е можно користење на повеќе апликации) во исто време на поделен екран една до друга....

Nintendo 2DS – конзола за помладите генерации

2DS е најновиот член во фамилијата на рачни конзоли на Nintendo. Во својата функционалност 2DS е практично идентичен со веќе три години стариот 3DS, но без можноста за приказ на тридимензионални содржини. Доколку се прашувате...

NVIDIA SHIELD – најмоќната рачна конзола

NVIDIA SHIELD е моментално најмоќниот мобилен уред наменет за игри. Доаѓа со NVIDIA Tegra 4 процесор кој работи на фреквенција од 1.9GHz, придружен од 2GB RAM и 16GB вградена флеш меморија за складирање на...

Valve најави PC конзоли базирани на Linux

Веќе извесно време беше познато дека Valve работи на PC конзола базирана на Linux, а изминатава недела и официјално го потврди тоа. За разлика од класичните конзоли кои работат на предодреден хардвер, Valve во...

Претставување на Xbox One

На 21-ви Мај 2013, Microsoft ја најави својата нова конзола или како што самите преферираат да ја нарекуваат “all-in-one entertainment system”, Xbox One. Конзолата ќе биде достапна во продажба во Ноември, а цената за...