nissan-driverless-car

Автономни возила – девизата на годината. Сите работат на нејзе, од Honda и други автомобилски производители, па се` до таквите како Google и Apple и секако неизбежните Tesla. За повеќето луѓе автомобилот е средство за пренос од точка А до точка Б, па не е ни чудно што би прифатиле автоматизиран транспорт.

Нормално и Nissan се вклучува во трката со нивниот најнов концепт за луксузен автономен автомобил. Покрај тоа што изгледа како да чини стотици илјади евра, очигледно е дека Nissan IDS Concept и ќе функционира за сите пари. Автомобилот сепак ќе може да се вози од сопственикот, што во овој случај е посакувано.

Имено, тој ќе учи како сопственикот вози и потоа ќе го имитира неговото возење. Интересно, нели? Како да имате уште еден ВИЕ кој вози без да му берете гајле бидејќи си верувате доволно себеси.

nissan-driverless-car-16

Според Nissan, “Nissan IDS Concept ветува многу поразлична верзија од иднината. Дури и кога возачот ќе одбере Пилотирано управување и ќе го предаде управувањето на возилото, перформансите на возилото – од забрзување до кочење и вртење – ќе го имитираат стилот на возачот и неговите претпочитувања“.

Изгледа дека иднината стигна побрзо од што очекувавме бидејќи Nissan IDS Concept ќе биде понуден на пазарот дури во 2016 година. Како што и претходно изјавивме, иднината е веќе тука – па да ја уживаме максимално!

Извор: Car and Driver, VentureBeat

Претходна статијаCortana достапна и за iOS во ограничена бета верзија
Следна статијаРусија ќе има човечка мисија на Месечината до 2029 година