Скопје, – 21. јануари 2022. – За претстојниот период на воведување нови технологии и уреди, TM Roh, претседател и раководител на одделението за мобилно искуство (MX) во компанијата Samsung Electronics во својот последен блог пост истакна краток преглед на еволуцијата на паметните телефони Samsung. Покрај тоа што нагласи дека Samsung постојано се стреми да развива иновации кои ќе ги поместат границите на индустријата и ќе им обезбедат на клиентите најдоброто од технологијата, тој откри и што можеме да очекуваме од новите смартфони кои доаѓаат во февруари.

„Возбуден сум што гледам колку иновации има во денешниот свет. Сепак, најмногу сум возбуден за еволуцијата на паметниот телефон и неговата технологија. Навистина е неверојатно што еден уред успеа да го отвори патот за нови дигитални индустрии – од далечина, образование, забава и фитнес – и способност за снимање, истражување и комуникација со кој било, секаде, сето тоа со еден допир на екранот. TM Roh, претседател и раководител на одделението за мобилно искуство (MX) во компанијата Samsung Electronics.

Поместување на границите во историјата на паметните телефони

Не е доволно иновациите да се развиваат паралелно со светот, туку тие секогаш треба да бидат чекор понапред, а Samsung го прави токму тоа. TM Roh потсети како изгледаше со пристигнувањето на првиот паметен телефон Galaxy Note, кој секако беше пред своето време: „Во 2011 година, Galaxy Note ги комбинираше практичноста и преносливоста на паметните телефони со голем екран од 5,3 инчи и функционалност на таблет. Note создаде наследство каде што големиот екран сега е стандард, а S Pen ги охрабри луѓето да ја комбинираат креативноста со продуктивноста затоа што можеа брзо да ги запишат своите идеи во Samsung Notes.“

„Подоцна, во 2019 година, се осмеливме уште еднаш да ги редефинираме паметните телефони. Го создадовме Galaxy Z Fold и донесовме сосема нова форма во мобилната индустрија, а нивниот врвен дизајн на преклопување го промени начинот на кој луѓето ги користат нивните паметни телефони. Со режимот Flex, видео повиците станаа полесни, дури и без употреба на раце, додека опцијата со повеќе прозорци го направи вистинска алатка за мултитаскинг“, додаде TM Roh на појавата на смартфоните со преклопување на Samsung кои ја одново ја покренаа револуцијата во индустријата.

Иновации кои ги бараат корисниците

„Во морето од еднаквост на паметните телефони и повторливи ажурирања, нашата амбиција останува силна: да ги откриеме сигналите што ги возбудува трансформацијата – слушајќи ги вашите повратни информации – и да продолжиме да обезбедуваме мобилно искуство што ни дава сила да се развиваме.“ – изјави TM Roh.

Тој верува дека многу корисници биле изненадени кога Samsung не го претстави новиот Galaxy Note минатата година. Свесен за големиот ентузијазам за серијата Note и S Pen. Тој исто така нагласи дека никогаш не го заборавиле ова мобилно искуство кое корисниците толку многу го сакаат.

Нова еволуција на Galaxy уредот

Со приближувањето на Unpacked – најочекуваниот настан во февруари, компанијата Samsung ќе претстави поинтересен уред од новата серија S. TM Roh откри дека ова е еден од најиновативните смартфони во кој ги интегрирале најдобрите карактеристики и искуства од серијата уреди Galaxy и дека повторно може да очекуваме врвна камера.

„Со него ќе станете крал на ноќта – правејќи ги најдобрите и најсветлите фотографии и видеа што некогаш сте ги направиле со паметен телефон. Во него ќе доминираат извонредната сила, брзина и алатки кои не можат да се најдат никаде на друго место. Ќе уживате и во најсовремените иновации достапни благодарение на најпаметното искуство на Galaxy досега и на најодржливиот екосистем на Galaxy. Ќе ни помогнете да ја обликуваме иднината на паметните телефони – затоа подгответе се за врвното искуство на Galaxy“, најави TM Roh.

Претходна статијаTask Manager во Windows 11 ќе добие редизајн со Fluent Design стилот
Следна статијаКаков бил откажаниот оперативен систем на кој требало да работи Surface Duo

Оставете коментар

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.