Полека се ближи денот на претставување на Galaxy S23 серијата, па поради тоа се зголемува и бројот на неофицијални информации кои стандардно излегуваат пред ваквите настани.

Вчера можевме да ги видиме првите неофицијални слики од наводно промотивен материјал од Samsung. Овие слики ги прикажаа Galaxy S23+ и Galaxy S23 Ultra, потврдувајќи ги информациите за изгледот на уредите, а можеа да се видат и новите бои.

Денес нови информации тврдат дека серијата добива зголемување на капацитетот на батериите, зголемување на максималната светлина на екраните, како и подобрено ладење.

Батериите според информациите треба да го имаат следниот капацитет. Кај Galaxy S23 батеријата ќе дојде со капацитет од 3900 mAh, кај Galaxy S23+ со 4700 mAh, а кај Ultra моделот со 5000 mAh. Ова е зголемување од 200 mAh кај двата основни модели, додека Ultra моделот го задржува капацитетот од претходникот.

Полнењето треба да остане исто, односно двата основни модели ќе се полнат до 25W, а Ultra моделот повторно со 45W.

Екранот кај трите модели треба да може да работи до 1750 „nits“, а телефоните наводно ќе добијат и подобро ладење што ќе придонесе до подобри перформанси при подолго користење на телефонот, како на пример при играње игри.

Тоа што треба да донесе најголемо подобрување на перформансите, а посебно за корисниците во Европа, е користењето на Snapdragon 8 Gen 2 чипот во целиот свет.

Galaxy Unpacked настанот се очекува дека ќе се одржи на 1 февруари, но уште чекаме официјална потврда од Samsung.

ИЗВОРXDA-Developers
ИЗВОР 2SamMobile
Претходна статијаДочек на Новата година со инспиративни филмови на Pickbox NOW
Следна статијаNotepad апликацијата ќе добие „табови“ во Windows 11
Својот интерес во областа на паметната технологија го развива одамна како хоби кое што прераснува во нешто повеќе, па резултатот на тоа е и развојот на овој портал. Сака да ги следи сите новини поврзани со оперативните системи, апликациите, мобилните телефони, но и интересните научни и вселенски истражувања.