Nvidia

GeForce Now е еден од најдобрите и најкорисни сервиси кои се достапни кога се во прашање компјутерските игри. Потребата од купување или составување на гејминг машина со најновите компоненти за да може да се играат игрите на нивните најсилни сетирања, веќе нема да биде потребно, дури ќе биде нелогично и непотребно трошење на пари.

Цела процесирачка и графичка моќ е поставена на серверите на Nvidia, во овој случај, па корисникот се што треба да се погрижи е да има добра интернет конекција, а во денешно време со оптичкиот интернет, тоа не е проблем.

Ова исто така им овозможува на корисниците на macOS и Linux да можат да ги играат големиот број на PC игри, без потреба од користење на познатите „workarounds“ кои сепак реално не се доволно добри.

Беше најавено, а од оваа недела и почнува да се реализира. GeForce Now стана достапен на Android, а апликацијата е достапна во Play Store. Истата моментално им е достапна само на корисниците од Кореа, па ќе треба да се причека Nvidia да реши да ја пушти за сите. Во меѓувреме, тие што имаат GeForce Now сметка, можат да ја симнат апликацијата, односно apk од истата и да ја инсталираат.

Во основа, со GeForce Now за Android, телефоните ќе станат вистински гејминг уреди, па со купување на посебен контролер, повеќето игри го бараат тоа, ќе може да се игра било каде и во било какви услови.

Во продолжение видео од тоа како изгледа и како се користи апликацијата, а на овој линк има и одличен тест на истата од страна на XDA Developers.

ИЗВОР9to5Google
ИЗВОР 2The Verge
Претходна статијаРеализирај ја твојата бизнис идеја за само 54 часа на Startup Weekend Skopje
Следна статијаА1 Македонија – домаќин на А1 Дигитална конференција 2019
Својот интерес во областа на паметната технологија го развива одамна како хоби кое што прераснува во нешто повеќе, па резултатот на тоа е и развојот на овој портал. Сака да ги следи сите новини поврзани со оперативните системи, апликациите, мобилните телефони, но и интересните научни и вселенски истражувања.