new_windows_10_logo_primary-100614151-large

Сите Вие кои сакате да го надградите својот систем од Windows 7 или 8.1 со чиста инсталација на најновата верзија на Windows 10, односно онаа со големата надградба од Ноември за која веќе пишувавме, немате среќа – Microsoft штотуку го врати Media Creation Tool на 10240, односно првичната 10-ка.

Ваквиот потег на Microsoft е особено чуден – можноста уште веднаш да ја имате најновата верзија на оперативниот систем беше многу примамлива. Имено, Media Creation Tool овозможува правење на USB стик или CD за чиста инсталација на системот и овој софтвер беше достапен со „ноемвриската“ 10586 верзија. Сепак, отсега ќе биде достапен само со почетната Windows 10 верзија – 10240. Целиот овој хаос со надградбите е веројатно во некоја грешка во Media Creation Tool при надградувањето на Windows 8 и читањето на клучевите за активација.

Исто така, сите кои ќе направат директна надградба од Windows 7 или 8.1 на Windows 10, ќе ја добијат верзијата 10240 и нема да можат да ја инсталираат новата надградба се додека не помине еден месец. Причината за ова е што Windows 10 чека 31 ден за корисникот да одлучи дали сака да остане на него или да се врати на претходниот оперативен систем и поради тоа ги чува сите датотеки од претходно. Со инсталирањето на надградбата од ноември, очигледно се губи можноста за враќање на претходна верзија на Windows.

windows10update

Надградбата и натаму е достапна преку Windows Update за оние кои веќе имаат инсталирано 10-ка на својот компјутер, што значи дека таквите корисници нема да имаат некои поголеми проблеми, освен ако не се решат за форматирање на својот компјутер и реинсталација на оперативниот систем. Достапна е и ISO датотека со новата 10586 верзија, но само за членовите на Microsoft Developer Network. Ова значи дека има и големи шанси оваа ISO датотека да е достапна и на торент сајтовите.

Интересно, Microsoft дури и потврди дека отсега, Media Creation Tool ќе ја инсталира само првата верзија на Windows 10 оперативниот систем и надградбите потоа ќе се вршат исклучиво преку Windows Update. Сепак, знаејќи ги нивните ветувања досега и ова треба да го прифатиме со мала задршка.

Извор: PCWorld, ZDNet, Forbes

Претходна статијаПротечени фотографии од ZTE Nubia Z11 – заоблен екран и Snapdragon 820?
Следна статијаBlue Origin на Џеф Безос го изведе првото успешно вертикално слетување на ракета

Оставете коментар

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.