Во продолжение можете да погледнете доста интересно видео од претставувањето на „Compact Disk“, кој може да се каже дека направи своја мала револуција во квалитетот и достапноста на музиката во квалитетен формат во домовите. Овој диск остана во употреба уште доста години, а почна да се користи за складирање на повеќе видови на датотеки, не само музика.

Дискот е развиен од страна на Phillips и Sony во 1982 година, а првиот диск е произведен во август истата година. Видеото е во продолжение и е навистина интересно.

Претходна статијаMicrosoft тестира можност за прикажување на две страни во еден „таб“ во Edge
Следна статијаЧетири уреди кои ќе им се допаднат на сите љубители на технологијата
Својот интерес во областа на паметната технологија го развива одамна како хоби кое што прераснува во нешто повеќе, па резултатот на тоа е и развојот на овој портал. Сака да ги следи сите новини поврзани со оперативните системи, апликациите, мобилните телефони, но и интересните научни и вселенски истражувања.