Фото: Microsoft

При крајот на минатиот месец Microsoft објави дека веќе нема да го ограничува пристапот до Bing Chat функцијата само преку Edge. Пристапот беше најавен за повеќе други прелистувачи, меѓу кои Google Chrome и Safari.

Пристапот прво беше пуштен за Safari на macOS, но не секогаш функционира, најверојатно функцијата уште е во тест фаза.

Од компанијата сега најавија дека Bing Chat официјално може да се користи преку Google Chrome, а може да се очекува поддршка и за други прелистувачи.

До Bing Chat може да се пристапи на неколку начини, односно директно со одење на chat.bing.com адресата или со притискање на Chat линкот на главната страна од Bing.

Дополнителен начин е да се притисне на картичката која некогаш се појавува на десната страна од резултатите од пребарување, со што се добива можноста да од обично пребарување, се продолжи со разговор со вештачката интелигенција.

Во првиот месец од пуштањето на новиот Bing, Microsoft се пофали со зголемување на бројката на корисници на нивниот прелистувач, но јасно беше дека тој тренд нема да продолжи со исто темпо, а сигурно не доволно за да ја загрози позицијата на Google.

ИЗВОРAndroid Police
Претходна статијаHuawei го претстави Mate 60 Pro за кинескиот пазар
Следна статијаИмпресивни нови серии и филмови на Pickbox NOW
Својот интерес во областа на паметната технологија го развива одамна како хоби кое што прераснува во нешто повеќе, па резултатот на тоа е и развојот на овој портал. Сака да ги следи сите новини поврзани со оперативните системи, апликациите, мобилните телефони, но и интересните научни и вселенски истражувања.