fbpx

СМАРТФОНИ

Geeksphone Revolution, мобилен што ќе работи на два оперативни системи

Geeksphone е шпански производител на мобилни телефони кој што својата работа ја концентрира на работата со open source платформите. Нивниот модел One е првиот мобилен телефон од европски производител кој работел на Android OS...

Како би изгледал Nokia телефон со Android OS

Веќе одреден период се шпекулира за можноста Nokia да претстави мобилен телефон кој што би работел со Android оперативниот систем од Google, наречен Normandy. Овие информации привлекуваат внимание поради тоа што Nokia одлучи да...

Acer најави два нови Iconia таблети

Acer ја збогати својата понуда со два нови модели на таблети: Iconia A1-830 и Iconia B1-720. Подобриот од двата модела - Iconia A1-830, вклучува IPS екран со дијагонала од 7.9 инчи и резолуција од 1.024...

Наредниот Google Nexus таблет ќе има 8 инчен екран ?

Според информациите до кој што има дојдено порталот Digitimes преку набавувачи на материјали, Google планира наредната верзија од Nexus таблетот да биде со 8 инчен екран, наместо 7-те инчи на досегашните два модели, односно...

iPhone 6 и флексибилен iWatch во Јуни ?

Шпекулациите околу можните нови верзии од познатите производители на паметни уреди, а најмногу за нивните мобилни и таблет компјутери, веќе е нормална и очекувана работа. Сепак производителите, а посебно Apple, не сакаат да даваат...

Samsung Galaxy S5 ќе биде претставен на 23 Февруари ?

Се работи за гласина пуштена преку Twitter од страна на Eldar Murtazin, според кого најновиот и долго очекуван Galaxy S5 модел од Samsung ќе биде претставен нешто порано од очекуваното, односно пред почетокот на...

Sony го најави Xperia Z1 Compact

Јапонскиот производител на електронски уреди Sony, најави нова помала верзија од својот водечки модел на паметен телефон Xperia Z1. Новата Compact верзија на Z1 ќе ги задржи главните карактеристики на водечкиот модел, со тоа што...

Microsoft припрема нови Surface уреди

Според веб порталот ubergizmo.com, Microsoft во текот на годинава планира да излезе со нова генерација на Surface уреди. Се работи за два нови таблети - Surface 3 и Surface Mini, како и еден Surface...

Samsung најави Lite верзија на Galaxy Tab 3

Од Samsung деновиве пристигна официјалната најава на Lite верзија од популарната Galaxy Tab3 линија таблети и со тоа ги потврди гласните кои во последно време кружеа по интернет. Galaxy Tab3 Lite ќе биде позициониран...

Nokia Android телефон со Windows Phone кориснички интерфејс

Веќе одреден период се шпекулира дека Nokia е во изработка на мобилен телефон кој што би работел на Android оперативниот систем. Ова е интересна вест поради фактот што од Nokia одлучија да работат ексклузивно...

Blackphone паметен телефон направен за приватност

После излегувањето на информации за нивото на следење на паметната технологија од страна на властите, во повеќето примери американската агенција за безбедност (NSA), се зголеми претпазливоста и револтот кај луѓето. Се разбира дека после...

Samsung ја прошири својата понуда со Galaxy Tab Pro и Note Pro таблетите

Samsung ја прошири својата линија на Galaxy Tab и Galaxy Note уреди со новите Pro модели на таблети. Galaxy Tab Pro ќе биде достапен во три различни големини од 8.4, 10.1 и 12.2 инчи,...