Британската телекомуникациска групација Vodafone го избра Samsung Electronics за снабдување на својата 5G мрежна опрема во Велика Британија, објавија двете компании, што претставува напредок за јужнокорејската компанија на пазарот на телекомуникациска опрема во Европа.

Европските мобилни оператори сè повеќе размислуваат Samsung да го замени кинескиот Huawei како снабдувач, а раководните лица на шпанската Telefonica и францускиот Orange претходно изјавија за Ројтерс дека разговарале со компанијата.

Финансиските услови на договорот не беа обелоденети. Велика Британија веќе нареди целата опрема на Huawei да се отстрани од нејзината 5G мрежа до крајот на 2027 година, повторувајќи ја американската кампања против Huawei, повикувајќи се на ризиците за националната безбедност.

Samsung се залага за Европа за да го одржи растот во бизнисот со мрежна опрема, изјави висок извршен директор за Ројтерс, откако се проширува воведувањето на 5G.

„Сè уште има време да ги достигне Ericsson и Nokia, но Samsung има добро заокружено 5G RAN портфолио во широкопојасните мобилни мрежи, фиксниот безжичен пристап и приватните 5G мрежи, па затоа на него треба да се гледа како на вистински кандидат“, рече аналитичарот на CCS, Ричард Веб.

На европскиот пазар на телекомуникациска опрема доминираат Nokia, Ericsson и Huawei, но Samsung влезе во игра, откако во септември минатата година, неочекувано склучи договор со американскиот гигант Verizon во вредност од шест милијарди долари.

Неколку телекомуникациски оператори, исто така, се загреани за новиот пристап кон архитектурата на безжичната мрежа наречен Open RAN, кој им овозможува на мобилните оператори да ја мешаат опремата од различни снабдувачи, потенцијално подобрувајќи ја флексибилноста и намалувајќи ги трошоците.

Додека компаниите како јапонските мрежи Rakuten и Dish беа во прв план во користењето отворени мрежи, постарите телекомуникациски компании како Telefonica и Vodafone сега исто така се појавуваат како поборници за новата технологија.

Претходна статијаНајдоброто од бизнис класата на лаптопи – Dell Latitude со Intel Core процесори
Следна статијаСкриено (Hidden) – феноменалната велшка криминалистичка серија пристигнува на Pickbox NOW