По откритието минатата недела дека Galaxy S10 и Note10 можат да бидат отклучени преку сензорот за отпечатоци под екранот и со отисоци кои не се регистрирани, доколку се користи одредена заштитна фолија, Samsung оваа недела го реши пропустот и истиот ќе биде исправен со надградба на системот, поточно софтверот.

Од компанијата им се извинија на корисниците на засегнатите телефони, преку Samsung Members апликацијата и истакнаа дека тие сериозно ја сфаќаат безбедноста и приватноста на своите корисници.

Со инсталирање на најновата верзија која ќе им биде достапна на корисниците во периодот што следи, тие ќе можат да бидат сигурни дека нивниот сензор за отпечатоци повторно е безбеден и дека не може да биде „излажан“ на било каков начин.

Надградбата, поточно, исправката за пропустот прво ќе им биде достапна на корисниците во Кореа, по што се очекува да им биде набрзо пуштена и на сите други.

До тогаш, доколку сте корисник на некој од овие телефони, можеби најдобро би било да не му ставате заштитна фолија, иако не сите видови на фолии го прават проблемот.

За потсетување, покрај појавата на овој проблем, сепак видот на сензор за отпечатоци под екранот којшто го користи Samsung е значително побезбеден од тој што го користат повеќето конкуренти.

Сензорот којшто го користи Samsung е направен од страна на Qualcomm и работи со ултра звук, наместо оптички, што значи дека тој не го препознава отисокот само врз основа на 2Д слика.

ИЗВОРReuters
ИЗВОР 2The Verge
Претходна статијаHuawei испорача 200 милиони паметни телефони во 2019 година во рекордно време
Следна статијаHuawei го најави Mate Xs за март идната година со посилниот Kirin 990 5G чипсет
Својот интерес во областа на паметната технологија го развива одамна како хоби кое што прераснува во нешто повеќе, па резултатот на тоа е и развојот на овој портал. Сака да ги следи сите новини поврзани со оперативните системи, апликациите, мобилните телефони, но и интересните научни и вселенски истражувања.