Android Police

Huawei ги има едни од најдобрите телефони на пазарот кога е во прашање камерата, меѓу другото, па интересно е зошто од компанијата се решаваат за вакви „потези“, а според информациите, ова не е ни првиот ваков случај.

Во реклама за Huawei Nova 3 се истакнува камерата на овој уред, како и вештачката интелигенција која од компанијата веќе одреден период ја користат за подобрување на сликите на нивните уреди.

Во повеќе кадри телефонот се користи за сликање на селфи, по што се прикажува одличната слика која успева да ја „извади“ овој телефон. Сепак, изгледа дека одличниот квалитет се должи на користењето на професионален DSLR апарат, наместо самиот телефон, којшто веруваме дека исто така вади одличен квалитет на сликите.

До сознанието дека во рекламата се користи DSLR апарат доаѓа од глумицата која учествува во рекламата, односно која заедно со нејзиниот партнер во рекламата, сликаат селфи. Таа објавувајќи слики од снимањето на рекламата, објавува слика на која се гледа кадарот кога го сликаат едно од селфијата, а на неа се гледа дека тие се сликани со DSLR, а во раката на глумецот кој ја има поставено како за сликање селфи, нема ништо.

Иако можеби и ретко кој би ги забележал овие работи во една реклама, во која се очекува да се додадат ефекти и дека не би се пуштиле сликите чисто како што ги слика телефонот, сепак е интересно што од Huawei се имаат одлучено за вакво нешто, па уште на крајот да бидат фатени, а тоа не е ни првпат.

Целта на оваа реклама е да покаже како потрошувачите можат да ги користат особините на HUAWEI Nova 3 и Nova 3i. Како што е наведено на крајот на видеото, тоа е само приказ за фотографиите кои може да се направат со мобилниот телефон. – велат од Huawei.

ИЗВОРAndroid Police
ИЗВОР 2The Verge
Претходна статијаSkype започна со тестирање на можноста за испраќање на SMS пораки преку дескоп компјутерите
Следна статијаНовиот дизајн на Google Chrome доаѓа со верзијата 69 идниот месец
Својот интерес во областа на паметната технологија го развива одамна како хоби кое што прераснува во нешто повеќе, па резултатот на тоа е и развојот на овој портал. Сака да ги следи сите новини поврзани со оперативните системи, апликациите, мобилните телефони, но и интересните научни и вселенски истражувања.

Оставете коментар

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.