Наредната генерација од двата модели на Samsung со екрани кои се превиткуваат се очекува да биде претставена ова лето. За Galaxy Z Fold се очекува и дека ќе биде еден вид на замена за Note серијата која оваа година можно е да нема нова верзија.

Сликите од Galaxy Z Fold3 и Galaxy Z Flip3 ги објавува познатиот Еван Блас, односно познат како @evleaks.

Тој објавува две слики од кои во едната се гледаат двата нови модели еден до друг, како и уште една слика во која дополнително се гледа Galaxy Z Fold3.

Од тоа што може да се види, Samsung ќе донесе одреден редизајн кај овие два модели. Поточно, кај Galaxy Z Fold3 се гледа дека нема да се користи стилот на модулот за камерите од Galaxy S21 серијата од оваа година.

Уште поважно, а посебно ако треба да ја замени Note серијата, од сликите се гледа дека Galaxy Z Fold3 ќе дојде со S Pen, нешто што дефинитивно може да биде корисно за еден ваков уред.

Поголема разлика во дизајнот се забележува кај Galaxy Z Fold3 кој има сличен модул за камерите како кај Galaxy S21, но наместо во вертикална позиција и од страната, тој е поставен хоризонтално на горниот дел.

Модулот исто така е во различна боја од остатокот на задниот дел од уредот, со што се добива интересна разлика и ефект во овој дел.

Со оглед на тоа дека се работи за слики, повеќе информации за карактеристиките нема, па истите сигурно посебно ќе бидат објавувани до претставувањето на уредите.  

ИЗВОРThe Verge
Претходна статијаWindows 11 ќе биде бесплатен за сите корисници на Windows 10
Следна статијаBrave Search достапен за сите со понуда за приватно пребарување
Својот интерес во областа на паметната технологија го развива одамна како хоби кое што прераснува во нешто повеќе, па резултатот на тоа е и развојот на овој портал. Сака да ги следи сите новини поврзани со оперативните системи, апликациите, мобилните телефони, но и интересните научни и вселенски истражувања.