Кога купуваме нов телефон, покрај функциите поврзани со процесорот, меморијата и батеријата, нашето истражување често се задржува и на камерата. На сите ни е важно да ги снимаме најважните моменти со цел засекогаш да ги зачуваме за да можеме да се присетуваме на нив одново и одново, а со новата технологија тоа никогаш не било полесно.

Компанијата Samsung внимателно се грижи за секој детаљ и перформанси во уредот, но овој пат несомнено се надминаа себеси. Трите нови телефони од серијата Galaxy S22 – S22, S22+, како и S22 Ultra 5G, се новите ѕвезди на Samsung галаксијата, подготвени да ве остават без зборови.

Најсјајните ѕвезди во Samsung галаксијата

Неверојатните 120 Hz Infinity-O дисплеи се создадени со технологија Dynamic AMOLED 2X со Vision Booster како би имале поголема видливост надвор, така што глетката ќе биде јасна дење и ноќе. Конечно без никаков отсјај. Најбрзиот процесор од 4nm на Galaxy досега, обезбедува неверојатно фино искуство без разлика дали телефонот го користите за работа, забава или уживање. Покрај неверојатниот процесор, оваа серија може да се пофали и со неверојатна цврстина благодарение на Corning® Gorilla® Glass Victus®+ на екранот и задните панели. Телефонот е обвиткан со полирана, заштитна Armor Aluminum рамка, а со својата ознака за водоотпорност, IP68, издржува и вода.

Сте слушнале за Wi-Fi 6E?

Споделувајте и проследувај со минимално задоцнување. Wi-Fi 6E може да пристапи до нови брзини на пренос од 6 GHz за 2x побрзо, подоследно поврзување дури и на јавно место за пристап. Hyperfast 5G нуди неверојатни брзини на преземање и прикачување, за да може да споделувате видеозаписи за миг и да се вратите на преносот додека се појавуваат коментарите. S22 Ultra 5G со долгоочекуваната 5G мрежа и неверојатниот SPen го носи корисничкото искуство на ново ниво. Прецизноста на Galaxy S22 Ultra S Pen пенкалото ги трансформира вашите белешки и пораки во ремек дела. Претворете го ракописот во текст за ултра читливи прегледи во Samsung Notes или додадете анимации на видеата за да ја зголемите својата креативност. Потоа направете чекор назад (или неколку чекори) за безжична контрола преку опцијата воздушни акции.

Батерија која нема да ве изневери

Подобрената AI ја пренесува моќноста од 5000 mAh (типична) од еден ден во друг, интелигентно приспособувајќи се на начинот на кој го користиш телефонот. Или со други зборови – чува батерија за кога ќе ти биде најпотребна, добивате батеријата што трае повеќе часови отколку што има во еден ден. Супер, нема потреба од носење надворешни батерии или барање штекери по шанкови. Што велите за Безжичен PowerShare? Со сета моќност на батеријата, можеш и многу да споделиш. Наполни ја батеријата на својот пријател или безжично наполни ги слушалките кога си во движење. Неверојатно зар не?

Камера која ги засенува професионалците

Оваа серија телефони се дизајнирани да обезбедат најнапредно искуство со камера досега, така што корисниците можат да се поврзуваат и споделуваат содржина каде и да се. Благодарение на новата, револуционерна функција наречена Nightography, која ја има целата серија Galaxy S22, камерата пропушта повеќе светлина, брилијантно извлекува детали и носи живи бои што ќе направат вашата содржина да се истакне, дури и во темница, бидејќи има 23% поголем сензор во споредба со уредите Galaxy S21 и S21+, како и технологијата Adaptive Pixel.

Ако се свртиме кон моделот S22 Ultra, ќе го видиме најмоќниот Ultra уред што Samsung го направил досега. Овој телефон ви дава можност да фотографирате фотографии кои не бараат пост-обработка, а со оглед на тоа што има сензор за пиксели од 2,4 um – најголемиот сензор за пиксели на Samsung досега, ова им овозможува на леќите на неговата камера да снимаат повеќе светлина и податоци, како и да ја оптимизираат светлината и деталите на вашите видеа, ќе имате чисти, јасни видеа и со предната и со задната камера. Со зумирање што ќе ве приближи 100 пати до акцијата, Galaxy S22 Ultra не само што е најмоќната, туку и најпаметната камера на Samsung, а со новите функции базирани на вештачка интелигенција, како што е Portrait Mode, Galaxy S22 Ultra е направен да направи секоја фотографија да изгледа професионално.

Врз основа на сите споменати перформанси, веруваме дека веќе сте се одлучиле за телефон кој е исклучиво по ваш вкус, меѓутоа, доколку ви треба уште малку време за да го изберете вистинскиот, посетете ги сајтовите на линковите за повеќе информации:

S22 и S22+: https://www.samsung.com/mk/smartphones/galaxy-s22/

S22 Ultra 5G: https://www.samsung.com/mk/smartphones/galaxy-s22-ultra/

Претходна статијаApple и Џони Ајв ја прекинуваат соработката која започна пред 30 години
Следна статијаРецензија vivo Y76 5G – најновиот играч на македонскиот пазар има што да понуди