При крајот на август минатата година, Nvidia ја претставија својата нова серија на графички картички направена во нова архитектура. Овие графички ја носат ознаката RTX, наместо GTX и овозможуваа значително подобра и пореална слика кај игрите.

Технологијата не е развиена само за гејминг потребите, а првенствено беше претставена за професионалците кои работат со видео професионално, па гејмерите само ги добиваат предностите од развојот.

Главната новина, покрај другите технички детали, кај RTX серијата е ray tracing технологијата. Оваа технологија врши следење на светлината на сликата во вистинско време, овозможувајќи скоро реална слика, односно може да се каже дека веќе дојдовме до времето кога игрите не може да се распознаат од филм, на пример.

RTX графичките картички се разбира ја искористуваат и вештачката интелигенција, па игрите кои доаѓаат со поддршка на овие картички ќе видите и самите на што ќе личат, скоро неверојатно.

Оваа серија Nvidia во рамките на CES 2019 најави дека ја донесува и кај лаптоп компјутерите со поддршка од страна на околу 40 лаптопи за почеток. Еден од тие лаптопи е Notebook Odyssey од Samsung за кого пишувавме денес.

Достапноста на новата RTX серија за лаптопите започнува од 29 јануари, што значи дека после оваа дата ќе ги видиме и првите лаптопи наменети за гејмерите со значително подобрена графичка способност.

Се разбира, лаптоп верзиите од графичките картички никогаш ја немаат целосно истата способност како десктоп верзиите. Nvidia ќе видиме како ќе успее да ги прилагоди овие картички за работа во многу помал простор.

Инаку од компанијата истакнуваа дека новите картички имаат до 20% подобри перформанси од претходната GTX генерација, како и до 40% подобра ефикасност.

ИЗВОРThe Verge
Претходна статијаSamsung го претстави својот најнов гејминг лаптоп Notebook Odyssey на CES 2019
Следна статијаРСБСП со препораки за возачите и за пешаците: Како да останат безбедни во сообраќајот во зима
Својот интерес во областа на паметната технологија го развива одамна како хоби кое што прераснува во нешто повеќе, па резултатот на тоа е и развојот на овој портал. Сака да ги следи сите новини поврзани со оперативните системи, апликациите, мобилните телефони, но и интересните научни и вселенски истражувања.