dell-p2815q-4k-monitor-100224242-large

Дефинитивно може да се каже дека што се однесува до технологијата на екрани и видео квалитет, 2014 ќе биде година на 4К резолуцијата. Се повеќе производители претставуваат модели со 4К резолуција, а полека ќе почне и видео содржината. Се разбира CES2014 настанот што се одржува оваа недела е одлично место за претставување на новите 4К модели.

Еден од производителите што претставија 4К монитор се Dell, кои што најмногу изненадија со неговата цена. Целосните карактеристики на мониторот не се сеуште познати, па не се знае што точно ќе има овој монитор, а и дали за да се добие оваа цена потребно било „жртвување“ на одредени карактеристики.

Се работи за Dell P2815Q монитор кој што доаѓа со големина од 28 инчи, не баш погодна за користење со вашиот компјутер од блиску, како и резолуција од 3840 x 2160. За жал сеуште нема повеќе информации за остатокот од карактеристиките, сепак она што е интересно се цената и резолуцијата, па останува верувањето дека од Dell не би си дозволиле да остатокот од карактеристиките ги направат слаби, што би направиле да овој монитор не вреди да се купи.

Претходна статијаНов ветувачки силиконски супер кондензатор
Следна статијаSamsung претстави 85 инчен „свиткувачки“ телевизор
Мишо Лекиќ
Својот интерес во областа на паметната технологија го развива одамна како хоби кое што прераснува во нешто повеќе, па резултатот на тоа е и развојот на овој портал. Сака да ги следи сите новини поврзани со оперативните системи, апликациите, мобилните телефони, но и интересните научни и вселенски истражувања.