fbpx

ВЕБ И БЕЗБЕДНОСТ

Започна гласањето за првите награди во е-трговија

Скопје, 24.01.2022 - Во петокот официјално започна јавното гласање за е-трговците кои се номинираа на Изборот за најдобрите во македонската е-трговија - ‘Ecommerce Awards’, во организација  на Асоцијацијата за е-трговија на Македонија. Првите награди...

Opera претстави Crypto Browser со кој го започнуваат патот кон Web3 интернет комуникацијата

Opera останува еден од најпознатите интернет прелистувачи на пазарот кој веќе со години е доминиран од страна на Google Chrome. Останатите прелистувачи бараат начин како да дојдат до повеќе корисници, а Opera тоа го...

Brave прелистувачот надмина 50 милиони месечни корисници со петта година по ред на дуплирање...

Уште од самиот почеток Brave привлекува посебно внимание на пазарот, поради тоа што основач на компанијата е еден од основачите на Mozilla, а исто така и поради најавите дека се работи за прелистувач кој...

Директорот на Signal се повлече од својата позиција, ќе остане во одборот на директори

Преку блог објава на страната на Signal, директорот на непрофитната фондација и нејзин основач, Мокси Марлинспајк, објави дека се повлекува од својата позиција, а како главна причина за истото ја наведува спремноста на тимот...

АЕТМ: Продолжува растот на онлајн купување од домашните е-трговци – 83,4% раст во првите...

Согласно најновите објавени податоци за безготовински платежни трансакции на виртуелните места на продажба за период од 9 (девет) месеци заклучно до 30.09.2021 година од страна на Народната банка, продолжува трендот на пораст како на...

TikTok неколку пати годинава го презема првото место од Google како најпопуларен домен во...

Огромната популарност на TikTok нема потреба посебно да се истакнува, истата им е јасна и позната на повеќето изминатите години, а посебно за време на пандемијата. Оваа друштвена мрежа на која се прикажуваат кратки...

Bitdefender ја гаси својата бесплатна верзија за корисниците на Windows

Bitdefender е еден од најпознатите брендови во светот во областа на онлајн безбедноста. Покрај нивните неколку пакети на производи за антивирусна заштита, тие нудат и бесплатна верзија која секако доаѓа со нешто послаби карактеристики,...

Netflix пушти посебна веб страна за повеќе информации поврзани со филмовите и сериите на...

Netflix овој месец пушти посебна веб страна за своите корисници кои би сакале да дознаат нешто повеќе за филмовите и сериите коишто ги гледаат. Netflix TUDUM е името на новата страна и може да...

Расте бројот на онлајн купувачи, а двојно повеќе се користи и е-банкарството

Согласно последните објавени податоци од Државниот завод за статистика евидентен е растот во користењето на интернет од Македонците и онлајн купувањето во 2021 година. Интернет банкарството во 2021 година се користело за 104% повеќе...

DuckDuckGo на Android ќе ве штити од апликациите кои ја следат вашата активност

DuckDuckGo, познатиот интернет пребарувач кој ја штити приватноста на корисниците, претстави нова функција која е дел од нивниот интернет прелистувач за Android. Оваа апликација веќе доаѓа со вградено блокирање на интернет тракерите при сурфање,...

Веб верзијата од Play Store добива одамна потребен редизајн

Иако Play Store апликацијата на Android редовно добива надградби, па до сега и неколку пати го промени изгледот, веб верзијата од продавницата остана со својот дизајн пуштен уште во 2013 година. Можеби ова и не...

You.com е интернет пребарувач со целосно различен концепт на прикажување резултати

Повеќето Google алтернативи што излегоа на пазарот во главно се насочени кон една работа често критикувана кај овој главен интернет пребарувач, а тоа е приватноста. Алтернативите ги привлекуваат корисниците со тврдење дека тие нема...