fbpx

УРЕДИ

Motorola и LG ги претставија првите паметни часовници кои работат на Android Wear

Денеска беше претставен Android Wear верзија од Android оперативниот систем прилагодена за паметните часовници и слични уредите наменети за носење. Исто така беше најавена соработка со повеќе компании кои што оваа година треба да...

Google го претстави Wear, Android верзија прилагодена за паметните часовници

Оваа година дефинитивно ќе биде година на паметните часовници. Сите поголеми производители на паметни телефони и софтвер почнаа да претставуваат свои верзии од овој производ. Неколку од големите компании кои што сеуште немаат претставено...

Exetech XS-3 – паметен часовник за кој што не ви е потребен телефон

Повеќето паметни часовници, посебно од познатите производители, се наменети да работат во комбинација со вашиот паметен телефон. Тие имаат одредени нивни независни функции, меѓутоа повеќето прилагодувања, како и повиците се прават преку телефонот. Тоа...

Huawei TalkBand B1 – фитнес часовник и Bluetooth слушалка во едно

Паметните часовници и нивните помали фитнес ориентирани верзии стануваат се попопуларни, а се повеќе производители претставуваат свои модели. Huawei со својот TalkBand B1 влегува на овој растечки пазар, меѓутоа се разликува од другите вакви...

Паметниот часовник од Google ќе биде направен од LG

Паметен часовник од Google не е официјално најавен, па информациите од кој што може да се дојде се само шпекулации и внатрешни информации од анонимни извори. Сепак ако се погледне пазарот не е тешко...

Samsung го претстави Gear Fit, фитнес ориентираниот паметен часовник

На вчерашниот Unpacked5 настан кој што се одржа во рамките на MWC 2014, на кој што Samsung го претстави новиот Galaxy S5, како и веќе претставените Gear 2 и Gear 2 Neo, исто така...

Samsung ги претстави новите Gear 2 и Gear 2 Neo паметни часовници

На ден пред почетокот на MWC 2014 настанот, Samsung ја претстави новата генерација од нивниот не толку одамна претставен паметен часовник Galaxy Gear. Новата генерација овој пат доаѓа со два модела, а исто така...

Претставен првиот прототип на GlassUp

Еден од конкурентите на Google Glass, GlassUp за време на CES 2014 во Лас Вегас на јавноста и го претстави првиот прототип од својот уред. GlassUp е startup проект базиран во Венеција, кој моментално прибира...

MeMINI – камера која ќе ги зачува вашите интересни моменти

Kickstarter  проектот meMINI е камера чија цел е да ги зачува на видео вашите најинтересни моменти во секојдневниот живот. Камерата која е со димензии од 62,5 х 40 х 21,5 милиметри, е предвидена да се...

Bringrr – полнач за во автомобил кој ќе ве потсеќа доколку сте заборавиле нешто

Kickstarter проектот - Bringrr e универзален USB полнач за во автомобил, кој освен што ќе ги полни вашите уреди, ќе ве потсетува доколку сте заборавиле да понесете одредени предмети со вас. Bringrr користи систем на...

Tao WellShell – Нов тип на фитнес помагало

За оние кои ја следат технологијата стана особено очигледно дека 2014-та ќе биде годината на фитнес гаџети и здравствени помагала. Откако Samsung и Apple инвестираа масивни ресурси (и голем број патенти) на ова поле,...

JUMP – полнач за мобилни за во вашиот џеб

JUMP е уште еден од големиот број не интересни геџети/уреди претставени на годинешниот CES2014 настан, исто така достапен и на Kickstarter каде што веќе ги има собрано потребните средства во вредност од 40.000 долари. Се...