fbpx

ВЕШТАЧКА ИНТЕЛИГЕНЦИЈА

Машинското учење го окупира светот, но не на начин на кој вие претпоставувате

Учењето на машините е создавање на систем кој се учи сам себе врз база на многу податоци, а не на претходно поставени правила....

Which Face is Real? – Дали можете да препознаете кое лице е вистинско, а...

Двајца професори од Универзитетот на Вашингтон, Џевин Вест и Карл Бергстром, ја креираа веб страната whisfaceisreal.com, а истата ќе ви прикаже две...

Фотографии од луѓе се користат без дозвола за тренирање на вештачка интелигенција

Вештачката интелигенција веќе се покажува како корисна во многу области, а можеме да замислиме само до каде ќе отиде оваа технологија во...

Cortana е уште еден производ од Microsoft којшто не успеа да се пробие на...

Од зголемувањето на популарноста на паметните телефони, односно нивната масовност и сеопфатност на пазарот, Microsoft се чини дека никако да успее да го фати „ритамот“...

Microsoft патентира систем за „тивки“ гласовни команди

Иако поголемиот дел од патентите не ги гледаме во форма на производи, барем на целосно, сепак е интересно да се види во кој правец...

Вештачката интелигенција и останатите нови технологии се најголемата закана за САД според разузнувачките агенции

Слободно може да се каже дека војувањето не е воопшто тоа што било до пред само 30-50 години. Напредокот на технологијата кој се повеќе...

Зошто Јапонија ги смета роботите за сојузници (а не за непријатели)

Луѓето веќе стравуваат дека роботите ќе ги украдат нивните работни места (не се толку далеку од вистината, барем кога станува збор за некои „помануелни“...

CIMON е првиот AI асистент испратен на Меѓународната Вселенска Станица

Европската Вселенска Агенција (European Space Agency – ESA) во соработка со Airbus и IBM Watson, го испрати во вселената првиот AI асистент наменет да...

Amazon ја донесе својата Alexa на Windows 10 компјутерите

Amazon веќе подолго време го развива и вклучува во своите производи нивниот асистент базиран на вештачка интелигенција, познатата Alexa. Овој асистент е достапен најмногу...

Адвокати, пазете се. Доаѓа вештачката интелигенција

Досега знаевме дека ВИ може да победи велемајстор во шах и дека може да трча и да се движи како човек, но и да...

Samsung отвори нов Центар за вештачка интелигенција во Њујорк

Сеул, Кореја - 12 септември 2018 година – Со цел зајакнување на своите способности за вештачката интелигенција, Компанијата Самсунг Електроникс (Samsung Electronics Co., Ltd.)...

OneDrive на бизнис корисниците ќе им овозможи препис од видео и аудио датотеките

Бизнис корисниците на OneDrive до крајот на годината ќе можат да почнат да ги користат придобивките од поголемиот развој на вештачката интелигенција. Покрај тоа...