CY98UCXUQAE_hmA.jpg large

Луксембуршкиот сателитски оператор SES за 24-ти овој месец најави дека ги има ангажирано SpaceX со Falcon 9 ракетата за поставување на нивниот SES-9 сателит во орбитата на Земјата.

Она што нас ни е интересно е секако Falcon 9 ракетата којашто од SpaceX веќе 3 пати се обидуваат да ја слетаат вертикално на платформа во океан. Ова е нешто што се покажа како голем предизвик, па сите досегашни обиди беа неуспешни и резултираа со уништување на ракетата.

По носењето на товарот во орбитата, SpaceX најверојатно нема да има доволно гориво останато за да слетувањето го направи на платформата од каде што ќе полета Falcon 9 ракетата. Поради тоа тие ќе го направи четвртиот обид за слетување на платформа во океан.

За разлика од слетувањата на копно, каде што SpaceX веќе имаше успех, слетувањата во океан се многу посложени. Се работи за место коешто никогаш не е доволно стабилно, а тоа посебно важи во ситуации кога брановите се високи поради лоши временски услови.

Тоа беше и причината за последното неуспешно слетување на Falcon 9. Ракетата се чинеше дека успешно ќе слета се до последниот момент кога се превртува буквално по слетувањето.

Ваквите ситуации ги избегнуваат од Blue Origin со прилагодување на местото на слетување да не мора да биде баш во централната точка, доколку во последен момент се процени дека би била загрозена стабилноста на ракетата.

Наредната мисија на SpaceX е закажана за 24-ти овој месец, односно за 25 доколку мора да биде одложена поради временски или технички проблеми. Ќе биде интересно и со внимание ќе чекаме да видиме што ќе се случи овој пат при слетувањето.

Извор: TNW, Engadget, ARSTechnica

Претходна статијаAdobe Animate официјално достапен на местото на Flash Professional
Следна статијаSamsung со нов систем за заштита кој ќе ги препознава вашите вени!
Својот интерес во областа на паметната технологија го развива одамна како хоби кое што прераснува во нешто повеќе, па резултатот на тоа е и развојот на овој портал. Сака да ги следи сите новини поврзани со оперативните системи, апликациите, мобилните телефони, но и интересните научни и вселенски истражувања.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments