Скопје, 4. Јануари 2023 – Samsung Electronics ги претстави најновите уреди во својата линија на приспособливи Bespoke апарати за домаќинство. Најновите домашни апарати и услуги на Samsung се дизајнирани да ја задоволат растечката побарувачка за прилагодување и да обезбедат ново ниво на интелигентна поврзаност што им овозможува на корисниците да бидат поодржливи во кујната. Вклучувајќи поширок избор на Bespoke фрижидери, поголем и поизвонреден дисплеј од 32 инчи за Bespoke четири крилна Flex™ со Family Hub™+ и напредно готвење VI Pro за рерната Bespoke AI™ која оптимизира и помага при подготовката на оброците, кујната со уредите на Samsung станува попаметна, разновидна и поинтерактивна од кога било досега.

„На CES 2023, ја продолжуваме успешната линија Bespoke со воведување на нови Bespoke фрижидери и вградени апарати кои им нудат на потрошувачите повеќе начини да се изразат во кујната“, изјави Џун Хуа Ли, извршен потпретседател и директор за искуство со клиенти во сегментот на дигиталните домашни апарати во Samsung Electronics. „Нашата цел е да ја постигнеме максималната слобода што ја имаат корисниците кога станува збор за персонализација и продуктивност во кујната, со нови подобрени функции, од големи, реактивни екрани на фрижидерите до VI помош при готвење. Најнови функции и производи не само што им помагаат на корисниците туку и им овозможуваат вистински да се изразат преку моќта на прилагодување за уште подобро искуство. Дополнително, со најновите кујнски иновации и приспособлив дизајн, овие нови апарати функционираат совршено со услугите SmartThings за да обезбедат незаменлива удобност и заштеда дома“.

Bespoke Flex™ со четири врати со Family Center™+ носи поголем екран и подобра поврзаност

Новиот Bespoke фрижидер со четири крила Flex™ со Family Hub+ ги носи моќните карактеристики на Family Hub™ во дизајнот на Bespoke фрижидерот со четири врати и комбинира центар за комуникација и забава на едно место со импресивно голем екран.

Динамичните карактеристики на Bespoke фрижидерот со четири крила Flex™ со Family Hub™+ се прикажани на 32-инчен FHD екран без рамка, кој е речиси двојно поголем од претходните модели. Дополнително, новата поголема контролна табла користи поголем екран, што им овозможува на корисниците да уживаат во услугите на SmartThings и да ги следат и контролираат нивните компатибилни домашни апарати.

Овој фрижидер го има и новиот софтвер Family Hub. Samsung TV Plus сега нуди над 190 бесплатни канали, додека интеграцијата на Google Photos ја претвора оваа платформа во дигитална рамка за слика која го олеснува споделувањето и прикажувањето фотографии. Благодарение на поголемиот екран и новата функција слика во слика (PIP) на Samsung TV Plus, корисниците можат да ги гледаат своите омилени ТВ серии додека го проверуваат и следат статусот на другите кујнски апарати, како и внимаваат што готват во исто време.

Фрижидерот Bespoke Four-Wing Flex™ со Family Hub™+ ќе биде претставен во Северна Америка и Јужна Кореја во првата половина на 2023 година. Дополнително, ажурирањето на софтверот Family Hub ќе биде достапно на сите пазари каде што се продаваат фрижидерите Family Hub™ во 2023 година. Тука спаѓаат Јужна Кореја, САД, Источна и Западна Азија, Латинска Америка и Европа.

Bespoke се проширува и сега ги вклучува популарните модели со двојни врати и модели со врвен замрзнувач за уште подобро прилагодување во кујната

Во согласност со дизајнерската естетика на Bespoke фрижидерот, фрижидерот со две врати има рамен, минималистички дизајн со приспособлива предна плоча достапна со стаклена или нерѓосувачка површина. Корисниците можат да избираат од широкиот спектар на бои и површина за да одговара на фрижидерот со околината во домот. Елегантниот дизајн на фрижидерот е надополнет со врата за автоматско отворање со вдлабната рачка за едноставен дизајн и лесно отворање на вратата со допир.

Внатрешноста на фрижидерот со две крила Bespoke се карактеризира со најнови технологии за складирање и ладење храна. Внатрешниот центар за пијалоци™ обезбедува лесен пристап до дозерот за вода од чешма и контејнер за вода што автоматски се полни со диспензерот, обезбедувајќи ви ладна или вода со природен вкус во секој момент. Тука е и двојната автоматска машина за мраз која е секогаш подготвена да ги разладува пијалоците со коцка или топче мраз™.

Како и Bespoke фрижидерот со две крила, Bespoke фрижидерот со врвен замрзнувач е достапен во модерни бои кои совршено се вклопуваат во современ кујнски ентериер. Во него, зоната за оптимална свежина на Samsung+ и активниот филтер за свежина ја одржуваат храната свежа долго време и елиминираат 99,99 проценти од бактериите. Корисниците на Samsung фрижидерите со две крила или со врвен замрзнувач исто така можат да уживаат во дополнителна заштеда на енергија благодарение на енергетскиот режим VI на енергетската функција SmartThings. Работењето во VI енергетски режим ја оптимизира брзината на компресорот и фреквенцијата на циклусот на одмрзнување врз основа на моделите на користење и околината, што им помага на домаќинствата да заштедат пари и да го намалат нивниот јаглероден отпечаток.

Bespoke фрижидерот со две врати ќе биде пуштен во продажба во САД во првиот квартал на 2023 година, а Bespoke фрижидерот со врвен замрзнувач првпат ќе биде достапен во Тајланд во март 2023 годинаa, a потоа ќе биде лансиран и на глобално ниво.

Подгответе здрави оброци како професионален готвач со рерната Bespoke AI™

Bespoke AI™ рерната го олеснува подготвувањето на оброците бидејќи комбинира моќна интелигенција со иновативни технологии за готвење за вкусни оброци кои одговараат на преференциите на корисникот.

Готвењето со AI Pro ги оптимизира поставките за готвење додека ја следи храната. Ако рерната е поставена за препознаено јадење со користење на режимот на готвење, температурата и времето препорачани од рерната, системот за готвење AI ​​Pro дури ќе испрати предупредувања до корисниците за да спречи согорување на храната. Со користење на интерни камери и моќни VI, функциите на рерната Sense Inside – прв VI алгоритам за препознавање храна и детекција на загорување прв од ваков вид апарат за готвење базиран на VI сертифициран од UL Solutions – може да препорача поставки за готвење со препознавање на 80 различни јадења и состојки.

Без разлика дали корисниците пробуваат здрав рецепт или сакаат да ги подобрат секојдневните рецепти дома, рерната Bespoke AI™ го оптимизира времето потребно за подготовка на оброците. Интеграцијата со готвењето SmartThings и Samsung Health ѝ овозможува на рерната Bespoke AI™ да ги анализира податоците за физичката активност на корисниците и целите на исхраната за да препорача избор на оброци врз основа на состојките што ги имаат дома.

Покрај својот модерен, едноставен дизајн, рерната Bespoke AI™ исто така располага со удобна врата која се отвора на допир, која ја заменува традиционалната рачка за поедноставен и покоординиран изглед. Достапна во пет елегантни и модерен дизајн, рерната Bespoke AI™ моментално е достапна во Европа, додека продажбата во Северна Америка ќе започне во третиот квартал на 2023 година.

Најновите Bespoke апарати за домаќинство на Samsung ја подигнуваат кујната на ново ниво со тоа што обезбедуваат поперсонализирано искуство за подготовка на храна и им олеснуваат на домаќинствата да штедат енергија. За повеќе информации за најновите уреди на линијата Bespoke, посетете ја https://www.samsung.com/us/.

Претходна статијаНајавен новиот Qi2 стандард за безжично полнење направен со помош на MagSafe од Apple
Следна статијаApple е можно да бидат единствените кои ќе користат 3nm чип во нивните уреди оваа година