За време на CES 2022 настанот, кој се одржа минатата недела традиционално во Лас Вегас, TP-Link го презентираше нивниот рутер, Archer AXE200 Omni. Овој нов рутер ги дели карактеристиките со останатите рутери од компанијата од највисоката класа, но се издвојува по една која прави да моментално тој е прототип производ.

Антените на AXE200, кои ги има четири, автоматски се подигаат и насочуваат, а со тоа овозможуваат најдобар сигнал што е можно.

Тука секако може да се постави прашањето дали една ваква карактеристика е навистина потребна и дали може да направи голема разлика во сигналот, но дефинитивно остава „футуристички“ изглед и многу луѓе би сакале да го имаат.

Што се однесува до останатите карактеристики, AXE200 е рутер со најдобрите карактеристики достапни во овој момент. Wi-Fi 6E поддршката е секако тука, а достапна е и дополнителна фреквенција покрај стандардните со 5 и 2,4GHz. Фреквенцијата со 6GHz треба да овозможи постабилна врска без пречки од големиот број на уреди кои се поврзани на рутерот, но и во околината.

Од TP-Link не дадоа информација кога овој рутер би бил пуштен во продажба, па и дали воопшто се планира такво нешто.

ИЗВОРThe Verge
Претходна статијаTRUTH Social, друштвената мрежа на Доналд Трамп ќе биде официјално пуштена на 21ви февруари
Следна статијаSamsung на CES 2022, ги претстави најновите Bespoke фрижидери со француски врати и нови Bespoke апарати за домаќинство, како и можност за интегрирање на SmartThings технологијата
Својот интерес во областа на паметната технологија го развива одамна како хоби кое што прераснува во нешто повеќе, па резултатот на тоа е и развојот на овој портал. Сака да ги следи сите новини поврзани со оперативните системи, апликациите, мобилните телефони, но и интересните научни и вселенски истражувања.

Оставете коментар

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.