Компанијата NEC објави дека новите радио уреди ќе бидат во согласност со „спецификациите за fronthaul интерфејсот дефинирани од O-RAN алијансата“.

Исто така, ќе бидат компатибилни со опремата на базните станици од различни снабдувачи, „што овозможува да се реализираат отворени, флексибилни и оптимизирани мрежи во согласност со широкиот спектар на случаи на употреба“, се наведува во соопштението.

Уредите ќе бидат компатибилни со фреквенцискиот опсег n77, n78 и C-опсегот 3,7 GHz (3,3-4,2 GHz), кој глобално се користи како 5G фреквенција.

Антените со ултра-мулти елементи ја користат масивната MIMO технологија, а дигиталното обликување на снопот за високопрецизни зраци е наменето за пружање на брза комуникација со голем капацитет помеѓу поширокиот опсег на терминали.

Пошироко побрзо покривање

За новите радио уреди се вели дека имаат поголема излезна ширина и поширок пропусен опсег во споредба со конвенционалните производи, проширувајќи ја областа на покривање и обезбедувајќи брз пренос.

NEC тврди дека неговите технологии за монтирање и заштеда на енергија со висока густина и дизајн без вентилатор се спакувани во лесен и компактен формат. Уредите ќе бидат во согласност со спецификациите за fronthaul интерфејсот дефинирани од O-RAN алијансата.

Патрик Лопез, потпретседател на одделението за управување со производи и 5G производи во NEC, рече: „NEC веќе долго развива опрема за 5G базни станици за глобалните пазари“.

„Како што е илустрирано во објавата на Vodafone на почетокот на овој месец, NEC инвестира за да ја задржи водечката позиција на пазарот во Open RAN екосистемот“.

Претходна статијаДоналд Трамп поднесе тужби против Facebook, Twitter и Google, како и нивните директори
Следна статијаАЕТМ и ДПИ ќе соработуваат за заеднички придонес во борбата со сивата економија во е-трговијата
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments