one-gs5-xz2

По претставување на новиот HTC One (M8) ви прикажавме споредба на неговите карактеристики со неговиот претходник HTC One. Денеска можете да погледнете споредба на новиот HTC со исто така ново претставените паметни телефони од конкурентните компании. Во продолжение во табелата можете да ги видите карактеристиките на HTC One (M8), Samsung Galaxy S5 и Sony Xperia Z2.

HTC One (M8)Samsung Galaxy S5Sony Xperia Z2
Димензии146.4 x 70.6 x 9.4 mm
160 g
142 x 72.5 x 8.1 mm
145 g
146.8 x 73.3 x 8.2 mm
163 g
Екран5 инчен Super LCD3
1920 x 1080 пиксели со 441 ppi
5,1 инчен Super AMOLED
1920 x 1080 пиксели со 432 ppi
5,2 инчен IPS LCD
1920 x 1080 пиксели со 424 ppi
ЧипсетQualcomm Snapdragon 801
Krait 400 четири јадрен процесор на 2,3 GHz
Adreno 330 графички процесор
Qualcomm Snapdragon 801
Krait 400 четири јадрен процесор на 2,5 GHz
Adreno 330 графички процесор
Qualcomm Snapdragon 801
Krait 400 четири јадрен процесор на 2,3 GHz
Adreno 330 графички процесор
Меморија2 GB RAM
16/32 GB внатрешна меморија
до 128 GB microSD картичка
2 GB RAM
16/32 GB внатрешна меморија
до 128 GB microSD картичка
3 GB RAM
16 GB внатрешна меморија
до 128 GB microSD картичка
Камера Двојна задна камера со 4 мегапиксели и Ultrapixel технологија
5 мегапиксели предна
16 мегапиксели задна камера
2 мегапиксели предна камера
20,7 мегапиксели задна камера
2,2 мегапиксели предна камера
Оперативен системAndroid 4.4.2 KitKat
HTC Sense 6
Android 4.4.2 KitKat
TouchWiz UI
Android 4.4.2 KitKat
Triluminos display
Батерија2.600 mAh 2.800 mAh3.200 mAh
КонекцијаBluetooth 4.0
Wi-Fi 802.11a/ac/b/g/n dual-band
LTE
NFC
Bluetooth 4.0
Wi-Fi 802.11a/ac/b/g/n dual-band
LTE
NFC
Bluetooth 4.0
Wi-Fi 802.11a/ac/b/g/n dual-band
LTE
NFC
ФункцииUltraPixel двојна камера, Zoe, BoomSound, BlinkFeed, Extreme Power Saving ModeСензор за отисоци од прсти, сензор за пулс, Ultra Power Saving Mode, IP67 сертифициран за водоотпорност, 4K видеоIP58 сертифициран за водоотпорност, BRAVIA екран, Exmor RS камера, 4K видео
Претходна статијаНова верзија на продавницата за апликации во Windows Phone 8.1
Следна статијаPonoPlayer – нешто поинаков MP3 плеер
Мишо Лекиќ
Својот интерес во областа на паметната технологија го развива одамна како хоби кое што прераснува во нешто повеќе, па резултатот на тоа е и развојот на овој портал. Сака да ги следи сите новини поврзани со оперативните системи, апликациите, мобилните телефони, но и интересните научни и вселенски истражувања.