СКопје, 31. јануари 2023 — Компанијата Samsung Electronics објави дека соработува со сценаристот и режисер Чарли Кауфман, добитник на Оскар, за да покаже дека секој може да снима и споделува спектакуларни филмови со најсовремената Galaxy камера.

Најпознат по „Бесконечниот сјај на безгрешниот ум“ и „Синекдоха, Њујорк“, Кауфман ги користи можностите за снимање на Galaxy S22 Ultra за да создаде краток уметнички филм со прекрасни, кристално чисти детали. Филмот, наречен „Чакали и свитоци“, е заснован на песна на Ева Х. Ноќната функција на моделот Galaxy S22 Ultra му овозможи на познатиот директор на фотографија Чејс Ирвин успешно да ги долови легендарните ноќни сцени на Њујорк и на тој начин да им го претстави градот на гледачите како да се таму. Кауфман откри дека снимањето на Galaxy уредот е „успешен пристап“ кон снимањето на филмот и дека е многу задоволен од конечниот резултат, додавајќи дека „… крајниот производ е прекрасен“.

Ова партнерство е дел од кампањата #Galaxydevice, која ги поканува филмаџиите со визија да покажат дека серијата Galaxy S е совршена алатка за споделување приказни со светот. Во октомври 2021 година, познатиот британски режисер, Џо Рајт ја искористи ултра-широката леќа од 13 мм на Galaxy S21 Ultra за да го снима својот краток филм „Принцезата и Бибернос“. Сè попопуларниот кинески режисер Ша Мо го искористи Galaxy S21 Ultra еден месец подоцна за да ги снима визуелно спектакуларните „Деца од Рајот“.

Каде да го видите филмот Чакали и свитоци

„Чакали и свитоци“ ќе бидат прикажани исклучиво на павилјонот Galaxy Experience Space во Сан Франциско, како дел од настанот Galaxy Unpacked на 1-ви февруари. Кауфман, исто така, подоцна ќе го претстави филмот во Њујорк.

Samsung ќе продолжи да поставува високи стандарди за искуството со паметни телефони на настанот Galaxy Unpacked, со карактеристики на камерата што ги прикажуваат најновите иновации на Galaxy.

Останете со најавите, трејлерите и новостите за настанот The Jackals and the Scrolls и Galaxy Unpacked 2023 на страницата https://samsungmobilepress.com/

Претходна статијаNothing Phone (2) ќе биде повеќе „премиум“ во споредба со првата генерација
Следна статијаТелефоните на OnePlus на преклоп изгледа ќе бидат наречени OnePlus V Fold и OnePlus V Flip