nexus5-vs-s4

Google официјално го претстави Nexus 5 вчера, па иако истиот најдобро ќе биде да се спреди со Galaxy S5, меѓутоа додека Samsung не го претстават тој модел, еден од најголемите конкуренти со кои што ќе треба да се натпреварува Nexus-от е популарниот Galaxy S4.

Во продолжение погледнете го карактеристиките на овие два телефони.

Nexus 5 против Galaxy S4

 Nexus 5Galaxy S4
Оперативен системAndroid 4.4 KitKatAndroid 4.2 JellyBean
Можност за надградба на 4.3
Димензии69.2x137.8x8.6mm
130g
69.8x136.6x7.9mm
130g
Екран5-inch full HD IPS
1920 x 1080 пиксели 445ppi
5-inch full HD Super AMOLED
1920 x 1080 пиксели 441ppi
Мобилен интернетDC-HSDPA, 42 Mbps; HSDPA, 21 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps; LTE, Cat3, 50 Mbps UL, 100 Mbps DLHSDPA, 42.2 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps; LTE, Cat3, 50 Mbps UL, 100 Mbps DL
Wi-Fi802.11 a/b/g/n/ac (2.4GHz and 5GHz)802.11 a/b/g/n/ac (2.4GHz and 5GHz)
Безжично полнењеДаНе (Зависно од пазарот)
Камера8 мегапиксели задна камера
1.3 мегапиксели предна камера
13 мегапиксели задна камера со снимање во 1080p Full HD video
2 мегапиксели предна камера со снимање во 1080p Full HD video
Процесор2.3 GHz quad-core Snapdragon 8001.9 GHz quad-core Snapdragon 600
Грфички процесорAdreno 330Adreno 320
RAM меморија2 GB2 GB
Надворешна меморија16/32 GB16/32/64 GB
СензориAccelerometer, gyro, proximity, compass, barometerAccelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, temperature, humidity, gesture
БојаЦрна и белаБела, црна, сина, виолетова, кафена, розева
БатеријаLi-Po 2300 mAhLi-Ion 2600 mAh
Почетна цена во долари$350$630

Од табелата може да се види дека и двата телефони имаат скоро идентични димензии, со тоа што S4-ката е нешто потенок. Двата уреди се направени од пластика, со тоа што Nexus-от е со според нас поубавата мат варијанта. Nexus 4 беше доста критикуван за недостатокот на LTE поддршка, па во новата верзија тоа веќе не е проблем, а S4-ката иако е нешто постар, веќе има LTE.  Двата модели се одлични кога се гледа нивниот процесор, но се разбира Nexus поради датата на издавање го има појакиот Snapdragon 800 процесор.

Иако е понов, се гледа дека S4 многу малку може да се каже дека заостанува зад новиот Nexus. Затоа ќе биде интересно да се види што ново ќе донесе Galaxy S5.

Претходна статијаNexus 5 и Android 4.4 KitKat официјално претставени
Следна статијаПронајдете го вашиот телефон со HTC Fetch
Својот интерес во областа на паметната технологија го развива одамна како хоби кое што прераснува во нешто повеќе, па резултатот на тоа е и развојот на овој портал. Сака да ги следи сите новини поврзани со оперативните системи, апликациите, мобилните телефони, но и интересните научни и вселенски истражувања.

Оставете коментар

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.