Социјалната мрежа ASKfm го прослави својот 11 -ти роденден во јуни. Со текот на годините, апликацијата собра 348 милиони корисници низ целиот свет, кои разменуваат 600 милиони прашања и одговори секој месец.

За овој настан, социјалната мрежа, чија главна карактеристика отсекогаш била анонимноста, ќе започне приватни анонимни разговори 1:1. Тоа е следниот чекор на една од најомилените карактеристики на ASKfm – јавни групни разговори.

Зошто разговори?

Во март, социјалната мрежа ги започна првите јавни групни разговори. Оваа функција беше позитивно оценета од повеќе од 70% од корисниците, создавајќи повеќе од 4,5 милиони разговори во првите 4 месеци.

До тој момент, комуникацијата на социјалната мрежа се засноваше само на прашања и одговори и теми за следење модерирани од авторот на одговорот.

Сега, буквално, секој корисник на апликацијата може да се вклучи во дискусијата под објава. Барателите можат слободно да разговараат и да ја следат темата што ја сметаат за интересна.

„Публицитетот на објавената содржина секогаш беше клучен столб на нашата платформа. Сите одговори и последователни пораки беа видливи за сите регистрирани корисници низ целиот свет од самиот почеток на ASKfm.

Во исто време, ги слушаме нашите корисници. Ги препознаваме болните точки и фрустрации што во моментов ги доживуваат корисниците кога сакаат да ги префрлат разговорите од 1:1 на нов, поинтимен слој. Приватните разговори ќе им го овозможат тоа. Тоа ќе отвори сосема нов хоризонт за милиони нови разговори на ASKfm “, – рече Томас undундо, раководител за дизајн на производи во ASKfm.

Како работи?

Започнувањето приватен разговор е лесно. Само отворете ја вашата листа со пријатели или одете на профилот на корисникот со кој сакате да разговарате. Таму и на многу други места, ќе го видите копчето „Разговор“. Само допрете и започнете да разговарате со милиони неверојатни луѓе на ASKfm.

Овој разговор ќе биде видлив само за вас двајцата. Можете да започнете анонимно да разговарате. Откако ќе одлучите да се откриете, само испратете отворена порака. Запомнете, можете да имате само еден активен уникатен разговор со друг единствен корисник. Милиони уникатни корисници на ASKfm = милиони разговори за почеток :)

Ако некој ви испрати приватна порака, таа ќе се појави во вашето сандаче со натпис „Приватно“.

Можете исто така да архивирате, пријавите или блокирате несакани корисници со кликнување на иконата со опции “…” во горниот десен агол.

„Посветивме максимално внимание на безбедноста на комуникацијата еден-на-еден со анонимни корисници. Целата содржина во приватните разговори ќе биде проверена за усогласеност со правилата на платформата од нашиот безбедносен систем за вештачка интелигенција, а пораките што ги прекршуваат ќе бидат отстранети веднаш “, – Јанис Гривинс, извршен директор на ASKfm.

Претходна статијаFacebook даде објаснување за повеќечасовниот прекин на нивните сервиси
Следна статијаАЕТМ: Растот во е-трговијата продолжува, 61% пораст на вредноста на онлајн трансакциите, 202 нови е-продавници во првите шест месеци од годината